Ana Sayfa Gündem 13 Mart 2022 34 Görüntüleme

Selami Şahin: Oğluma balık ısmarlamadım, balık tutmasını öğrettim

Anlar baba-oğul oldukları kadar hem çok yakın dost hem de iyi birer iş arkadaşı. Önder Şahin’in babasına sevgisi kadar hürmeti da çok büyük. O konuşurken elini tutuyor, gözlerine bakıyor. Selami Şahin de ondan bahsederken gözlerinin içi gülüyor, kimi vakit onun başarılarıyla duygulanıyor. Çekimde İrem Şahin
(kızı) de bize katılıyor. O da styling konusunda takviye oluyor. Ve baba-oğulla hayatlarını ve projelerini konuşarak sohbete başlıyoruz.

* Selami Şahin üzere Türkiye’de herkesin tanıdığı, müziklerini bildiği, ünlü bir baban olduğunu birinci kaç yaşında kavradın?
Başkan Şahin: Konserlerde, kulislerde ve sahnelerde büyüdüm. Natürel çok küçükken bunu idrak edemiyorsunuz. Ne vakit büyüdüm, o vakit anladım. Unutmuyorum, bir baktım babam sahnede müzik okuyor ve herkes ona eşlik ediyor. Sahnede onu izlemek beni daima çok etkilemiştir. Hele ‘Ben Sevdalı Sen Belalı’yı okuduğu vakit…

* Nasıl bir konuttu sizinki?
Başkan Şahin: Konutumuzda daima sanatkarlar, müzisyenler vardı. Mesela benim adımı, biliyorsun
Zeki Müren koydu.

*O öyküyü anlatsanıza…
Önder Şahin: Babam 1981’de Önder Müzik’i kurmuş, Zeki Müren’in dört albümünün hem prodüktörü hem direktörü olmuş. Doğal Paşamızla da çok sıkı fıkılarmış. 1985’te ben doğmuşum. Babam hastaneden Paşa’yı aramış, “Paşam, bir erkek evladım oldu, ismini ne koyalım” demiş.
Selami Şahin: Zeki Müren “Senin Başkan isimli şirketin var. Oğlunun isim babası da ben olayım, ismini Önder koy” dedi. Çok hoş ikramlar, altınlar alıp hastaneye ziyarete geldi.
Önder Şahin: Kız kardeşime İrem ismini de Ajda Pekkan koydu.

* Bu kadar ünlü birinin oğlu olmak nasıl bir şey?
Önder Şahin: Bazılarına nazaran bir handikap, bazılarına nazaran avantaj…

* Senin için?
Önder Şahin: Ben daima avantajını yaşadım. Zira ondan ne öğrenirim; müziği, deneyimlerini üzerime nasıl işleyebilirim diye çabaladım. Müziklerimi bitirdiğimde birinci ona dinletirim, “Burayı bu türlü mi yapsan” diye notları olur. Benim için çok değerli zira kendisi büyük bir deneyim.

* Dezavantajları neler?
Başkan Şahin: Babam “Biz haftada 8 gün sahne alıyoruz” kederi. Bir de turneleri olurdu. Amerika’ya giderdi, annem de bazen ona eşlik ederdi. Cep telefonu da yok, çok özlerdim onları. Merhum büyükanneanneme bırakırlardı beni, alfabeyi de ondan öğrendim. Konser dönüşlerini kapılarda dört gözle beklerdim.

* Müzik söylemeye başladığında “Torpillidir” üzere önyargılar oldu mu?
Önder Şahin: “Sanatçı çocuğu sonuçta, her daim torpilli” üzere görebiliyorlar.
Selami Şahin: Lakin hoş okumadan, iyi beste yapmadan olmazdı. Aslında ben oğluma balık ısmarlamadım, balık tutmasını öğrettim. Artık de bestelerini kendi yapıyor, müzik kelamlarını yazıyor.

Başkan Şahin: Selami Şahin bestesiyle de çıkış yapabilirdim lakin ben şu an dördüncü müziğimi çıkarıyorum. Hepsinde kendi kelam yazarlığımı ve besteciliğimi ortaya koymaya çalışıyorum. Kendi müziğim, kendi bahtım. Ben de onun besteleri üzere ölümsüz müzikler yapmaya çalışıyorum.

Planlamadım, içime doğdu

* Dördüncü şarkın ‘Rezil Rüsva’ çıktı. Ve birinci sefer babanla düet yapıyorsun…
Önder Şahin: Evet. Babamla tıpkı sahneyi paylaşmak, bir müzikte düet yapmak çocukluk hayalimdi.

* Pekala, nasıl gerçekleşti bu hayal?
Başkan Şahin: 2017’de şarkıyı yazıp besteledim. Ve “O müzik, bu müzik galiba” dedim. Zira bir Selami Şahin havası da vardı. Sonra şarkıyı okudum, bitirdim. Stüdyoya babam geldi. Dinledi ve çok beğendi…

* Ve sonra “Birlikte söyleyelim” mi dedin…
Önder Şahin: Aslında planlamamıştım, birden içime doğdu ve “Şarkıyı benimle okumak ister misin” dedim… O da “Seve seve” dedi. Beş dakikada girip okudu ve çıktı. Müzik bir anda düet projesine dönüştü. Kusursuz bir anı oldu hepimize. Akabinde klip için Bedran Güzel’i aradım, o da şarkıyı duyunca çok heyecanlandı. Klipte de ailem ve arkadaşlarım rol aldı.

* Müzikte “Bizdeki gönlü yıkıp rezil rüsva edenler, ömrümüzden çalıp, çırpıp yola devam ederler” diyorsun. Kim yaşattı bunu sana?
Başkan Şahin: Hepimizin severken yarım kalmışlığı vardır. ‘Rezil Rüsva’ sevenlerin müziği, gidenlerin marşıdır.

* Selami Beyefendi siz Lider’in müziklerine müdahale eder misiniz?
Selami Şahin: Kendim beste yaptığımda da müzisyen arkadaşlarımla paylaşıyor, fikirlerini soruyorum. Tenkide açık olmazsak doğruyu bulamayız. Bu yüzden fikrimi söylüyorum.

* Siz Lider’i sahnede birinci izlediğinizde ne hissettiniz?
Selami Şahin: Gökyüzünde bir yıldız üzere uçuyordum.

Selami Şahin: “En büyük hayalim torun; evlat fındık, torun fındık içi. Çocuklarımdan torun göreyim yine dünyaya gelmiş üzere hissedeceğim.”

Lütfen mevsimlik değil, kalıcı eser yapın!

* Selami Beyefendi, 400’ün üzerinde yapıtınız var, bunların 150’si hit…
Selami Şahin: Çok beste yapmak hüner değil, kıymetli olan yazılmamışı yazmak. Eser sözcüğü aslında kalıcı demektir. 1969’da yaptığım müzik Altın Kelebek’te birincilik mükafatını aldı mesela, ‘Sen Mevsimler Gibisin’. Üzerinden 53 yıl geçmiş. Sen kaç doğumlusun Hakan?

* 1981 doğumluyum…
Selami Şahin: Lakin şarkıyı biliyorsun. O halde eser kalıcı olmuş demektir.

* Neden artık kalıcı müzik yapılamıyor?
Selami Şahin: Bilemiyorum ancak buradan bütün müzisyen evlatlarımıza sesleniyorum: Lütfen mevsimlik eser yapmayın. Kalıcı eser yapın. İlla slow müzikler olması da gerekmez. Ben ritmik kesim da yaptım, hâlâ lisanlarda, ‘Boş Vere Boş Vere’, ‘Sefam Olsun’, ‘Kasımpaşalıyım Eli Maşalıyım’… Yapıtlarımı de okumayan sanatçı kalmadı.

* Müziklerinizi neredeyse okumayan isim yok fakat ‘Selami Şahin yapıtlarının herkes tarafından okunmasına müsaade vermiyor’ üzere haberler çıkıyor…
Selami Şahin: “Selami Şahin yapıtını vermiyor, okutmuyor” demeleri yanlış, o denli bir şey olamaz. Bu işin standart bir prosedürü var. Muvafakat alınacak, telif hakkı ödenecek, ondan sonra kim isterse okusun, memnuniyet ve erdem duyarım.
Başkan Şahin: Aslında bu mevzu yapımcıların dikkat etmesi gereken bir konu. Türkiye’de birçok müzik yarışı, müzik programı var. Üretimciler dikkat etmeli, kelam müellifi ve bestekarlardan bu müziklerin müsaadelerini alıp o denli performans ettirmeleri gerekiyor. Müzisyenlerin ve müzik işçilerinin haklarının korunması için bu çok değerli.

Selami ve Önder Şahin

Babamın hayatını anlatan bir sinema yapıyoruz

* Selami Şahin olmak, bu kadar sevilmek sıkıntı mudur?
Selami Şahin: Bu Allah’ın verdiği bir lütuf. Her insanın başarılı olduğu bir taraf var, o tarafı bulup o istikamette ilerlemesi lazım. Ben ilkokul mezunuyum, köyde okudum, 15 yaşında tek başıma İstanbul’a geldim müzikçi olacağım diye. Notayı kitapların yardımıyla kendi kendime öğrendim. Mektup üzere yazıyorum.
Önder Şahin: Ve bir gün Zeki Müren’in müzik direktörü oluyorsun.

Selami Şahin: Hiç unutmam, Sıraselviler’deki Kulüp 12’ye gideceğim. Vakit öldüreyim diye bir kafeye girdim. Restoran şefi geldi, “Zeki Müren içeride, sizi davet ediyor” dedi. 17 yaşındaydım ve tanışmıyorduk. “Paşam ellerinizden öperim” dedim. “Estağfurullah yavrum, oturmaz mısın” dedi, yanında da arkadaşları var. “Sen günün birinde çok hoş bir yere geleceksin, sesin çok hoş. Ben senden ‘Yaprak Yeşili Gözlüm’ müziğini okudum biliyorsun. Seni bu akşam Maksim Gazinosu’na davet ediyorum. Sevgilinle birlikte misafirimsin” dedi. Gittik. Sonra sahnede kendisine gelen çiçeklerin notlarını okurken birinden “Eskimeyen dostum” diye bahsetti. Çabucak orada not alıp ‘Eskimeyen Dost’ müziğini yazdım. Sonraki gün bunu kendisine söylediğimde “Selamiciğim, kimseye verme, bunu ben okuyayım” dedi. Bergen, Tüdanya, Kibariye, Yıldıray Çınar… Türkiye’de müziklerimi okumayan sanatçı kalmadı diyebilirim.

* Çok acayip hikâyeler… Siz ilkokulu bitirip İstanbul’a geliyorsunuz, ekmeğin yanında zeytin çekirdeğini emerek besleniyorsunuz diye hatırlıyorum…
Selami Şahin: Evet, kazandığım parayı anne-babama gönderiyordum zira.

* Hayatınız sinema olsun ister miydiniz?
Selami Şahin: İsterim alışılmış. Mesela hiç unutmadığım bir anım daha var.
Her vakit ruhuna Fatiha okuyorum. Tarlabaşı’nda Lades tavukçusunda çalışıyor, komilik yapıyordum, beni işten çıkardılar, kalacak yerim yok. Anne-babama para göndermemezlik yapmayayım diye 10 gün Gülhane Parkı’nda yattım.
Bir sabah kalktım, açım. En azından 7-8 sefer çöp kutularından atılmış tost ekmeği yediğimi biliyorum. Yeniden bidonlara bakıyordum, yaşlı bir teyze geldi, “Evladım ne yapıyorsun” dedi. “Bir şeyimi düşürdüm” dedim. İnanmadı. Bana iki hamburger ve kola alıp cebime biraz para sıkıştırdı. Hâlâ gözlerim doluyor. Ruhuna Fatiha okuyorum. Ben o denli acılı günler yaşadım.
Başkan Şahin: Bu ortada babamın hayatını anlatan bir sinema üzerinde de çalışıyoruz. Senaryo çalışmasını tamamladıktan sonra yapım basamağına geçeceğiz.

* Selami Şahin’i kim canlandırır?
Önder Şahin: Aklımdan geçen bir-iki isim var. Türkiye’de hem sesi iyi olup hem oyunculuk yapacak bireyler konusunda çok alternatif olduğunu düşünmüyorum. Zira Selami Şahin’in eşi gibisi yok bana nazaran. Şayet hiç bulamazsak da ben talibim bu role (gülüyor).

Bende, benden öte bir ben var

* Lider’in özel hayatına, aşklarına karışır mısınız?
Selami Şahin: Hayır, çocuklarım büyüdü, onlar kendi hayatlarını kuracak, karışmam. Bana sorduğu vakit “İyi teşhis, iyi analiz et, o denli yola çık” diyorum.

* Evlenmeden evvel siz çok çapkınmışsınız…
Selami Şahin: E, yaşadım olağan.

* Lider’e geçti mi bu huyunuz?
Başkan Şahin: Çapkın olduğumu düşünmüyorum.

* Selami Beyefendi, siz şarkılarınızdaki kadar romantik misiniz?
Selami Şahin: Bende, benden öte bir ben var. Çok duygusalım. Bu biraz da yokluk çekmekten geliyor. Çekmeyen, çekenin halinden anlamaz. Ben çok acılı, çok yoksul bir anne-babanın çocuğuyum. Yoksul olup çalışamayan ailelere yardımcı olacaksın. Benim o denli bir duygusallığım var.
Başkan Şahin: Ben de o denli yetiştirildiğim için sevgiyi, imkânım varsa imkânlarımı paylaşmayı seviyorum.
Selami Şahin: Hani bir kelam var: Bir insan bir topluma girdiği vakit karşılanmazsa üzülmemeli, uğurlanmazsa üzülmeli. Bu çok kıymetli, ne ekersen onu biçersin. Ben hayatımda benden büyük insan görmedim, benden küçük insan da yok. Beşerler birbirini tamamlar. “Merhaba Selami Beyefendi, fotoğraf çektirebilir miyiz” diyenlere “Şu anda olmaz” diye asla havalara girmem. Onların sevgisiyle varım, hürmetle eğilirim. İnsan kalbiyle hoş olsun, ben başıma taç ederim.

1986, Erol Atar’ın objektifinden… Selami Şahin, annesi Hadice Şahin ile 1970’ler, Hatay’ın Yoncakaya Köyü…

Selami Şahin yalnızca benim değil, herkesin babasıdır

* Birbirinizi nasıl anlatırsınız?
Selami Şahin: Ben çocuklarımla gurur duyuyorum. Başımı önüme eğecek bir kusur yapacaklarını hiç ummuyorum.
Önder Şahin: O, benim her şeyim.

* Başkan 37 yaşında. Birlikte geçen 37 yılda birbirinizden ne öğrendiniz?
Önder Şahin: Kelam nasıl yazılır, nasıl bestelenir babamdan öğrendim. Selami Şahin benim hocam, öğretmenim, yol göstericimdir. Mesela ‘Özledim’ üzere klasikleşmiş müzikler gözümün önünde yazıldı, bunlara şahit olmak büyük bir baht.
Selami Şahin: Çocuk sevgisi, “Benim annem-babam beni bu kadar mı çok seviyordu, vay anasını ya” dedirtti.

* Birbirinizde bir şeyi değiştirecek olsanız neyi değiştirirdiniz?
Selami Şahin: Değiştirmek değil fakat oyunculuk konusunda daha fazla görmek isterim Lider’i.
Önder Şahin: ‘Seninle Başım Dertte’ müzikalinde başrolde oynadım. Ümit Çırak’tan bir yıl oyunculuk eğitimi aldım. Kliplerimde de oyunculuğumu yansıtmaya çalışıyorum. Öğreneceğim daha çok şey olduğunu düşünüyorum fakat öğrenirken bir yandan da projelere dahil olup oyunculuğumu sergilemek istiyorum.

* En büyük hayaliniz ne?
Selami Şahin: En büyük hayalim torun. Evlat fındık, torun fındık içi. Çocuklarımdan torun göreyim tekrar dünyaya gelmiş üzere hissedeceğim.
Başkan Şahin: Üniversite içmimarlık okurken Önder Müzik’in imalcisi olarak çalışmaya başladım. Babam hiç Harbiye konseri yapmamıştı. Menajerliğini aldıktan sonra 50’nci yıl konserlerini Şiddetli, Harbiye, Bodrum Antik Tiyatro ve Bostancı Şov Merkezi’nde dört ayaklı olarak gerçekleştirdik. Daima kurduğum bir hayaldi. Şimdilerde YouTube’da müzikseverlerin izleyebileceği bir performans görüntüsü haline getirdik.

* Menajerliğini yaptığın Selami Şahin ile konuttaki Selami Şahin ortasında ne üzere farklar vardı?
Başkan Şahin: O konutta de işte de Selami Baba. Selami Şahin aslında yalnızca benim değil, herkesin babasıdır.

Hürriyet

instagram takipçi satın al
hack forum warez forum hacker sitesi muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort göcek escort https://fethiyemugla.com gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı deneme bonusu Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler ilbet destek ilbet ilbet giriş istanbul escort bayan mersin escort eryaman escort
Manavgat Escort https://www.turkcasino.net/ tokat escort cheapest viagra cheapest viagra