Ana Sayfa Gündem 28 Mart 2022 72 Görüntüleme

Murat Boz: Enerjiden besleniyorum, kibirden değil

Murat Boz’la yaptığımız son röportajın üzerinden yıllar geçti. Çok uzun vakittir söyleşi vermiyor, konuşmuyordu. Kendisiyle Wyndham Kalamış
Hotel’de buluştuk. Her zamanki üzere dakik ve çok sıcaktı. Güya
ortadan uzun vakit geçmemiş,
dün görüşmüşüz üzere. Sevinçli, esprili, bir yanıyla da anlattığı üzere daha olgun… Şu sıralar stüdyodan çıkmıyor. Yeni müziği kısa müddet evvel yayımlandı lakin çok tezli iki tanesi daha yolda. Reklam işbirlikleri ve konserleri de devam ediyor. Söyleşi sırasında fon olarak cep telefonundan yabancı müzik açıyor. Kahvesini alıyor ve başlıyor anlatmaya.

* Müziklerin çok dinleniyor. Oynadığın sinemalar iyi gişe yapıyor. Televizyonda ‘O Ses Türkiye’ şahane gidiyor. Çok popülersin lakin uzun vakittir söyleşi vermiyor, daha kapalı yaşıyorsun. Neden?
Özel bir nedeni yok aslında. Pandemiyle biraz daha özüme döndüğüm bir periyoda girdim.

* Ve ne çıktı ortaya?
Bilhassa müzik açısından daha etkin, daha yaratıcı bir devir oldu bu; daima çalışıyorum, stüdyodan çıkmıyorum…

* 41 yaşındasın, 40’lardan ne bekliyorsun?
41 değilim Hakan, ne yaptın ya!

* Çok pardon, kaç doğumlusun?
42 yaşındayım (gülüyor). 7 Mart 1980 doğum tarihim.

* Hiç göstermiyorsun…
Bence de göstermiyorum (gülüyor). Kendime bakıyorum; sıhhatime, yediğime, içtiğime çok dikkat ediyorum. Sporum hiçbir vakit bitmez, haftanın beş günü yaparım.

* Pekala, tekrar sorayım, 40’lardan ne bekliyorsun?
Çok yılın sonunda bir noktaya geldiğimi hissediyorum. Kendimi, nitekim ne istediğimi daha çok anlamaya çalıştığım farklı bir sürece girdiğimi hissediyorum. Ne olduğuyla ilgili kesin bir yargım ya da fikrim yok lakin bir değişim süreci içinde olduğumu söyleyebilirim. Birebir vakitte müzik kısmına da
daha yüklenen bir taraftayım.

Pişmanlığım yok 

* Yıl 2006. ‘Aşkı Bulamam Ben’ müziğinle birinci kere karşımızdasın. Artık o zamanki halini gördüğünde ne hissediyorsun?
O klipte kemer çıkaran, beyaz atletli bir çocuk var. 26 yaşımdaydım. Klibi izlediğim birinci günü hatırlıyorum da tekrar tıpkı hisleri, heyecanı ve enerjiyi yakalama peşindeyim. O vakitler benim için çok değerli. Bu ortada şu anki halimden çok memnunum. Tüm o geçen süreçte birçok şey yaşadım
ve birçok şey gördüm.

* 26 yaşındaki Murat’ı görsen ona ne öğütlersin?
Hayatta her şeyin olması gerektiği formuyla yaşanacağına ve hepsinin bize bir şeyler öğrettiğine inanıyorum. Lakin şu an ona, bilhassa bir-iki mevzuda çok önemli ihtarım olabilirdi.

* İnsanlara dair mi olurdu bu ikazlar?
Her beşere çabucak güvenmemek, kendi iç sesini dinlemek, kendi gerimde durmam gerektiği üzere şeyler söyleyebilirdim. Şu an mutlu değil miyim, mutluyum zira onların hepsini yaşamam gerekiyormuş. Hepimiz hayatımızda günahıyla sevabıyla bir şeyler yapıyoruz. Fakat o yanlışlar ya da o artılar sizi bugünkü halinize getiriyor. Hasebiyle bir pişmanlığım yok.

* İnsanlara güvenmekten bahsettin. Müzikte geçirdiğin 16 yıl içinde bir geçmiş muhasebesi yapsak, mesela sırtından çok bıçaklandın mı?
Bunları sırttan bıçaklanmak üzere negatif sıfatlarla bütünleştirmiyorum fakat hepimizin başına geldiği üzere benim de başıma geldi. Evet, oldu lakin hepsinden de bir şey öğrendim.

Hepimiz hayatımızda günahıyla sevabıyla bir şeyler yapıyoruz. Fakat onlar sizi bugünkü halinize getiriyor.

Pop star o denli her gün sakızdan çıkmıyor

* Şu anki Türk pop müziğini nasıl yorumluyorsun?
Makûs görmüyorum. Usuller ve cinsler periyoda nazaran bir tık değişiyor. Çok hoş düzenlemeleri olan, güçlü müzikler dinliyorum. Hoş de bir rekabet var…

* Hit yapamama tasan var mı?
Hiç o denli telaşlarım yok. Esasen aman bu müzik çıksın, şu kadar milyon dinlensin falan diye de hayatımın hiçbir periyodunda müzik yapmadım. Bir şarkıyı seversem okuyorum.

* Neden artık senin üzere pop star’lar çıkmıyor?
Pop star o denli her gün sakızdan çıkar üzere çıkacak bir şey değil. Aura, kişinin gösterdiği emek, çalışma azmi… Bunlar kıymetli.

* 16 yılı bir ülkenin pop star’larından biri olarak yaşamak güç muydu?
Hiç bu türlü şeyler düşünmedim. Sevdiğim işi yapmak çok büyük bir lüks benim için. Ancak şunu söyleyeyim; pop star olarak değil, tanınmış bir insan olarak yaşamanın olağan hayatta doğal ki eksileri, artıları var. Ancak çok çektim dersem ayıp etmiş olurum zira günün sonunda karşılığını aldığım bir iş yapıyorum. Her şeyin bir bedeli oluyor. Olay, o bedeli ne kadar göğüsleyebildiğinizle alakalı ve ben göğüsleyebildiğime inanıyorum.

Meczup Dumrul tarafımı biraz babadan aldım

* Baban emekçi, annen öğretmen. Zonguldak Ereğli’de doğdun. Çocukluğuna dair birinci hatıran nedir?
Mahalle maçlarını hatırlıyorum, top peşinde koştururduk. Ereğli’deki mahallemiz, komşularımız, akrabalarım…. Babaannem, Zonguldak Dilaver Köyü’ndeydi, bebekliğim orada geçti. Annem, babam çalışıyordu. Perihan Halam ve babaannemle geçirdiğimiz vakitler çok özeldi.

* Karadeniz’in fırtınalı hali orada büyüyenlere de yansır denir…
Babamın Karadenizli damarı var. Biraz daha aklında ne varsa ağzında o olan bir adamdır. Meczup Dumrul tarafımı biraz babadan aldım zannediyorum.

* Müzik aşkı daima içinde var mıydı?
Annem keşfetti beni. Meskende Kayahan müzikleri falan söylerdim. Levent Yüksel’in ‘Med Cezir’ albümü harçlıklarımla birinci aldığım kasetimdi.

* Anne-babayla ait nasıl artık?
Abim de ben de onların sayesinde bugün buradayız. Biz onların gözünün içine, onlar bizim gözümüzün içine bakıyor.

* Bu kadar yıldır aşk müzikleri söylüyorsun çözdün mü aşk denen şeyi?
Aşkı çözebilmek o denli çok kolay olmasa gerek. Ancak âşık olmak hoş.

* Aşkı nasıl tanımlarsın?
Bence insanın kendinden bağımsız bir şey. Biraz daha kimyasal, biyolojik bir süreç… Bir mühlet sonra onu diğer bir şeye çevirmek, birlikte olduğun beşerle onu koruyabilmek daha değerli olan.

* Evlenme ve çocuk yapma hayalin var mı?
Çocukları çok severim. Geçenlerde bir arkadaşımın bebeği oldu. Kucağıma aldım, ağlıyordu. Yemekte kucağımda sallaya sallaya uyuttum. Lakin bu iş nasip ve kısmet. Nitekim inandığım ve ‘bu o’ dediğim kişi çıkarsa çok da bekleyeceğimi düşünmüyorum.

Bence herkes flörtözdür

* Çapkın mısın?
Yok, çapkın biri değilim.

* Flörtöz müsün?
Bence herkes flörtözdür. Flörtözüm lakin çapkın değilim. O nasıl oluyorsa? Çözebilecek miyiz (gülüyor)?

* Seni daima romantik güldürülerde izledik. Romantik misin?
Olağanda burcum gereği romantik olmam lazım, Balık burcuyum. Lakin çok romantik biri değilim. Romantiklik yaptığım olmuştur alışılmış ancak daima orada yaşamam.

* Nasıl biri ilgini çeker? Sarışın, esmer, kızıl…
Hiç fizikî hoşluğa konsantre bir adam olmadım, hakikaten. Bir de benim hoş bulduğumu bir oburu bulmayabilir… Beni bir bakış, bir hal, güç hali daha çok tesirler.

* Nasıl tavlarsın?
Utangacımdır Hakan ben, sen bakma yani (gülüyor).

* Meğer fırlama ve çok rahat duruyorsun, bilhassa de televizyonda…
Televizyonda o denli olabilir ancak kendi iç dünyamda çekincelerim oluyor. Sonuçta birini çok istiyor olabilirsiniz lakin onun sizi isteyip istemeyeceğini bilemiyorsunuz. O soru işareti herkeste olduğu kadar bende de oluyor.

* Hayatında hiç reddedildin mi?
Olağan ki reddedildim.

* İnsan ‘Koca Murat Boz da reddedilir mi’ diye düşünüyor…
Ben o denli bir adam değilim; güçten besleniyorum, kibirden değil. “Ben vazgeçilmez adamım, benim adım bilmem kim” üzere şeylerim hiç olmadı, olduğum üzereyim.

* Dijitale yeni bir dizin gelecek. Tuba Büyüküstün rol arkadaşın. Aşk dedikoduları da yazıldı, çizildi. Nedir işin aslı?
Yok o denli bir şey. Tuba çok sevdiğim bir arkadaşım. Biz orada bütün oyuncularla çok iyi bir grup olduk. Klişe laflar etmeyeceğim ‘çekerken çok eğlendik’ üzere fakat bayağı iyi bir arkadaş kümesi olduk ve hâlâ haftada bir-iki görüşürüz. Onları tanıdığım için çok memnunum.

‘Harbi güzel’ dediğim biri olur inşallah, umudumuz o istikamette

* Yeni şarkın ‘Harbi Güzel’ çıktı. Şarkıyı şimdi dinlememiş olanlara nasıl anlatırsın?
Biraz nefes almaya ve olumluluğa muhtaçlığımız olduğunu düşünüyorum. Bu müziğin aslında harbiden hoş olmasının sebebi de hem aranjesi, hem kelamları, hem melodisiyle o olumluluğu yansıtması. Alper Narman, Ozan Bayraşa, Ömer Akkaya, Mert Çodur, Reşit Özkaplan ve Ali Barışata müziğimizin bestekarları ve kelam muharrirleri. Şarkıyı birinci dinlediğimde çabucak beni aldı, havada yakaladım. Daha birinci kıtası bitmemişti, “Bu şarkıyı istiyorum” dedim. Dinlemeyenler en azından bir kez dinlesinler, sonra vazgeçemeyecekler.

* Sen son periyotta nelere ‘harbi güzel’ diyorsun?
Hayvanlara merhamet duyan, onları seven ve koruyan tüm beşerler harbi hoş. Önyargıdan ve kibirden uzak, dinleyen, anlayan, anlamaya çalışan, empati kurabilen, ötekileştirmeyen, zorda olana elini uzatan, savaşmayan, konuşan, konuşarak uzlaşan, fikir ayrılıklarına hürmet duyan, güzel gören beşerler da harbi hoş.

* Kişi olarak şu an ‘harbi güzel’ dediğin biri var mı?
Oooo Hakancığım, sıkıştırmalar başladı mı güzelce (gülüyor)? ‘Harbi güzel’ dediğim biri olur inşallah, umudumuz o tarafta fakat bulmak için de koşturmuyorum. İşimdeyim, gücümdeyim. Klişe bir lafmış üzere gelebilir lakin insanın evvel kendisinin memnun olması lazım ki etrafındakileri de memnun etsin. Benim mutluluğumun yolunun kendime dönmekten geçtiğini hissettim. Şu anki konsantrasyonum da en büyük aşkım olan müzikle haşır neşir olmak.

Aptal yerine koyulmak beni kızdırır

* Murat’ı hiç tanımayan birine nasıl anlatırsın?
Çabucak anlatmam. ‘Önce bi tanışalım’ derim.

* Seni hayatta neler kızdırır?
Aptal yerine koyulmak. En kızdığım şeylerden bir tanesi bu. Birçok defa başıma gelmiştir. Evvelce görmeme karşın bunu çok lisana getiren biri değildim lakin 40’larda farkındalığımın yükselmesiyle birlikte içimde tutmuyorum. Ben üzüleceğime, yanılgıyı bile isteye yapan kendisiyle yüzleşsin.

* Sence bugüne kadar en yanlış anlaşıldığın bahis ne oldu?
Şu an detay veremeyeceğim için çok da anlaşılmayacak tahminen ancak yanlış anlaşıldığım bir husus var aslında. Düzelteyim; yanlış anlaşılma da değil, gerçek anlaşıldı lakin işin içyüzünün hiç de görüldüğü üzere olmadığını bilmiyordu beşerler. Hasebiyle haklıydılar ve hâlâ haklılar. Ancak geçmişte kaldı ve o durumdan epey büyük dersler çıkardığımı söyleyebilirim. Sormadan, sorgulamadan, nedenini tam olarak anlamadan kimse için bir şey yapmamak lazım. Hele ki benim konumumdaki beşerler için bu çok elzem bir husus.

* Çok pak bir duruşun var. Falson yok. Magazinden ve polemiklerden uzaksın. Hiç mi kirli bir yanın yok?
Hayata daima olumlu bakmaya çalışan biriyim. İnsanları yargılamayı sevmem, önyargılarım yoktur. Bunu ‘ben iyiyim’in altını çizmek için söylemiyorum. Ancak bilhassa aklım ermeye başladığı vakitten itibaren kendime çok kızdığım çok büyük yanlışlarım da oldu. Ve hâlâ o yanılgıların sonuçlarını hayatımda yaşıyorum.

* Ne üzere kusurlar?
Derin ve çetrefilli konular…

Kendimi beyazperdede görme hayalim vardı

* Oyunculuk tarafın nasıl keşfedildi?
İyi bir sinema izleyicisiyim. Çok severim sinema izlemeyi, bilhassa de sinemada izlemeyi. Daima kendimi beyazperdede görme üzere bir hayalim vardı, o da ‘Hadi İnşallah’ ile taçlandı, çok hoş bir başlangıç oldu ve devam etti.

* Oynadığın sinemalar iyi gişeler yaptı. Oyunculuk mesleğin müziğin önüne geçer mi diye tereddüt yaşadın mı?
Yoo, o dengeyi çok iyi koruduğumu düşünüyorum. Ayrıyeten müzik de o işlerin içinde oluyor. Mesela oynadığım sinemanın soundtrack müziğini da ben okuyorum. ‘O Ses Türkiye’ varken turnelerim de devam ediyor.

* Yeni bir müzik mı yeni bir sinema mi seni daha çok heyecanlandırır?
Sahne… Seyirciyle buluştuğum andan daha değerli hiçbir şey şu ana kadar
ne yaşadım ne gördüm. Her şeyi unuttuğum, geride bırakabildiğim anlar ve öncesinde elim ayağım titremesine karşın.

İlkbaharla birlikte kardiyolar artacak, baklavalar hazır olacak

* Hayatı güzel bir adam olarak yaşamak nasıl bir şey?
Sabah kalktığımda beni görmek istemezsin, ‘Öyle bir güzellik falan!’ (gülüyor). Ben mevzuya nitekim o denli bakmıyorum. Güzellik ve hoşluğun karşılığı olağan var. Fakat içsel dünyamızda bunun ne kadar karşılığı var diye kendime sorduğumda, bende yok. Çok yakışıklıyım diye bağıran bir adam değilim, yalnızca kendine bakan biriyim. Bölümde de genel olarak hoşluk ve güzelliğin para edeceğini düşünmüyorum. Yetenek varsa vardır.

* Haftada beş gün spora devam ediyorum, dedin. Baklavaları bu yaz da görecek miyiz?
İki yıldır işçi trainer (kişiye özel antrenör) Volkan Uğur’la çalışıyorum. Çok mutluyum. Kış mevsiminde karbonhidrata biraz yüklendiğimiz
bir devir oluyor fakat idmanlarımıza motamot devam ediyoruz. İlkbaharla birlikte kardiyolar daha da artacak, baklavalar da böylelikle hazır olacak (gülüyor).

* Kendini seksi bulur musun?
Grubum bilir, ortada “Lanet olsun, bugün yeniden çok seksiyim!” derim lakin espri gayeli. Bir de güzellik, hoşluk ucu açık konular. Senden güzelleri da var, bu işin sonu yok.

Konserler
Murat Boz 23 Nisan’da Ankara’da, 6 Mayıs’ta İzmir Arena’da, 14 Mayıs’ta Bursa Açık Hava’da ve 21 Mayıs’ta Bakü’de konser verecek. Temmuz ve ağustosta İstanbul, Çeşme, Bodrum açık hava konserlerinde dinleyicileriyle buluşacak.

Hürriyet

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
deneme bonusu Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul
şehirlerarası nakliyat | Eryaman Diş | instagram takipçi satın al
hack forum warez forum hacker sitesi muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort göcek escort https://fethiyemugla.com gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı evden eve nakliyat Bahsegel Rulet Casino Bahigo google.com.tr deneme bonusu deneme bonusu veren siteler bahis siteleri Canlı Maç izle bonus veren bahis siteleri taraftarium24 Selçuksports