Ana Sayfa Gündem 28 Mart 2022 38 Görüntüleme

Ferzan Özpetek: Sofrada 12 kişi varsa sekizi benim eski sevgilimdir

İtalya’dan yeni sineması ‘Şans Tanrıçası’ için geliyor. Ayağının tozuyla buluşuyoruz. Birebir sinemaları üzere biri; samimi, duygusal, sevinçli… Dünya çapındaki başarılarına karşın de çok mütevazı. Saatlerce konuşsa bıkmadan dinlersiniz. Ferzan Özpetek’le birer filtre kahve eşliğinde sohbete oturuyoruz. Hayata bakışını da yaşadıklarını da sinemalardaki üzere bütün içtenliğiyle anlatıyor.

‘Şans Tanrıçası’ bir müddet arkadaşlarının çocuklarına bakmak zorunda kalan bir çiftin kıssası. Siz bunun ötesinde nasıl anlatırsınız?
Diyelim biriyle berabersiniz ve bağda sıkıntılar var… Raffaella Carrà’nın söylediği hoş bir kelam vardır: “Cinselliğin ateşi söndüğü vakit şefkat girer ortaya ve aşkın manası şefkattir.” Burada da eleştirmenlerin dediği, birinci kere tıpkı cinsten olan bir çiftin alakalarının bitmek üzere olduğunu anlatıyorum. Çocukların gelmesiyle onların hayatı değişiyor. İrtibat çok değerli. Bir de çocuk eğitimi ve çocuğun büyümesinde en değerli şey kalp ve beyin. Belden aşağı değil, belden üst insanların belirlenmesi değerli, onu vurguluyorum.

Yani cinsellik olmadan aşk devam eder mi?
Şefkatin, hissin olması değerli. Bir arada olduğunuz kişi bir mühlet sonra dostunuz, anneniz, babanız üzere oluyor. İlgi değişik bir şeye dönüşüyor. O apayrı şeye geçiş çok kıymetli. Orada karşındakini kaybetmemelisin. Bence şayet mutabakat, sevgi, şefkat varsa ilgi çok beğenilen bir hale geliyor.

Bu öykü size nasıl geldi?
Ağabeylerimden biri Asaf. Onunla çok iyi anlaşırdık, çok severdim. Birkaç sene evvel pankreas kanseri oldu. Hastalığı bayağı ilerlemişti ki
yengem aradı, “Ben de kendimi iyi hissetmiyorum. Bize bir şey olursa çocukları sizin büyütmenizi istiyorum. Kelam ver” dedi.

Ferzan Özpetek: “Ölüm beni korkutmuyor, insan yaşı ilerledikçe de alışıyor. Abim ve 41 yıllık arkadaşım ‘gittikten’ sonra, öldüler demiyorum, imkânsız dediğim kimi şeyler oldu. Diyorum ki kesin bunların parmağı var!”

Verdiniz mi?
Evet. Durumu Simone’ye anlattım. Çocuklar 9-10 yaşlarındaydı. Okulları nasıl olacak, onlara nasıl davranırız… Dişlerini fırçaladı mı, dersini çalıştı mı… Bunları nasıl yaparız derken bir şaşırdık. Ancak zati bu türlü bir şey olmaz diyorduk. Daima çalıştığım senariste bunu söyleyip “Böyle bir mevzuyu anlatsak” dedim. “Çok güzel olur” dedi.

Ağabeyinizi kaybettiniz mi?
Evet, üç yıl evvel. Bu sineması göremedi. Şimdiki dünyam daima hayal, mevt, hayat ortasında gidip geliyor. Zira son yıllarda kaybettiklerim yüzünden bayağı bir zorluk yaşadım.

Başınız sağ olsun. Vefat korkutuyor mu sizi?
Vefat beni korkutmuyor, insan yaşı ilerledikçe de alışıyor. Beni korkutan, o kişiyi bir daha görememek. İki açıdan da: Kendiniz ölürseniz de göremiyorsunuz, onlar öldüğü vakit da… Ancak kesinlikle bir güç var. Abim ve 41 yıllık arkadaşım ‘gittikten’ sonra, öldüler demiyorum, imkânsız dediğim kimi şeyler oldu. Diyorum ki kesin bunların parmağı var, müdahale ediyorlar (gülüyor).

Pekala, siz çocuk sahibi olmak ister miydiniz?
Hayır; zira ben kendimi çocuk hissediyorum. Çocuk büyütmek çok kıymetli bir sorumluluk. Bizim bir arkadaşımız var, Roberta. O benden ve Simone’den çocuk istedi.

Aa, ne dediniz?
‘Hayır’ dedik. Lakin İspanya’daki prosedürler için ona yardım ettik. Kızı artık 14 yaşında. Çocuğumuz üzere, çok seviyoruz.

Öngösterimde “Filmlerim daima benden bir şeyler taşır ancak bu sinema benden en çok şey taşıyanı” dediniz. Neden?
Hayatıma çok yakın olan iki sinema var: ‘Bir Ömür Yetmez’ ve ‘Şans Tanrıçası’. Bu sinemada bir sahne var hani, pizza geliyor, komşular, arkadaşlar birlikte yiyorlar. Bu hayatıma çok yakın. Bir sahnede de anneanne başrol karakterlere “Sizin arkadaşlarınız, zenci, mülteci, kız mı erkek mi ne olduğu aşikâr olmayan kişiler” diyor. Benim de dostlarım her türlü lakin dostlukları, kalpleri iyi…

Filmlerinizin birçoklarında aile kavramı üzerinde duruluyor. Sizin ailenizle alakanız nasıldı?
Ağabeylerimle münasebetim çok uygundur. Annemle de harikulade. Babamla o kadar değildi. Fakat babam gittikten sonra onu da kendi içimde çözdüm.

Aşk, filmlerinizin ana temalarından… Aşkı nasıl anlatırsınız?
‘İstanbul Kırmızısı’nın kapağında da yazmıştım, annemin bir kelamı: “Aşktan daha üstün bir şey yoktur.” Ben aşksız yaşayamam. Yani aşk dediğim şey de yalnızca bir bireye değil, birçok şeye duyduğum bir olay.

Ben aşksız yaşayamam. Yani aşk dediğim şey yalnızca bir şahsa değil, birçok şeye duyduğum bir olay.

Sinemada aldatma kavramı da işleniyor. Aldatmaya bakışınız ne?
Çiftlerden birinin ötekinin yaşadığı şeyi bilmemesi çok makus. Yaşadığınız bir dünyayı sevdiğinizden saklamayı çok yanlış buluyorum.

Ya karşı tarafa söylersek…
Sinemada, düğün sahnesinde çiftlerden biri diğeriyle bir arada oluyor. Diyor ki: “O aldatma sayılmaz.” Öbürü de “Aldatma değil lakin dikkatli olman lazım” diyor. Sonra uzun müddetli bir bağlantısı olduğu ortaya çıkıyor. Benim başımda aldatmak o. Hayatımda 20 yıldır biri var, Sezen’in dediği çok hoş bir laf oldu: “O senin yol arkadaşın.” Yol dediğimiz de hayat. Yani benim hayattaki annem, babam, kardeşim, sevgilim. Bir sürü şeyi temsil eden biri. Fakat bunun yanında benim tutkuya, flörte gereksinimim var. Birisiyle ortada bu türlü bir hoş bağlantının olması çok hoşuma gidiyor.

Kıskanmaz mı?
Hayır, kıskanacağı noktaya getirmemek kıymetli olan.

Özpetek’in son sineması ‘Şans Tanrıçası’ cuma vizyona girdi.

Benim için en büyük ödül…

‘Şans Tanrıçası’ sineması yurtdışında 1.5 sene evvel kasımda çıkacaktı lakin Warner Bros. sineması gördüğü vakit “Biz bunu Noel’de çıkaracağız” dedi. “Bu yılbaşı sineması değil” dedim. “Siz karışmayın, çok iyi olacak” dediler ve gerçekten çok iyi gitti. ‘Cahil Periler’ 20 yıl evvel çıkan ve İtalyanların hâlâ çok ilgilendikleri filmlerimden. Hatta şimdilerde, üniversitelerde İtalya’ya kültürel değişiklik getiren sinema diye okutuluyor. Benim en hoşuma giden; beni ağlatan, beni güldüren mevzularda birebir hisleri paylaşan seyircim. Benim için en büyük ödül o.

Altıncı hissim ‘Burak’ dedi

Hayatınızın nasıl bir noktası?
‘Bir Nefes Gibi’yi yazdım, rekor kırdı. Bu sineması çektim, acayip iyi gitti. ‘Serseri Mayınlar’ oyunu kapalı gişe oynuyor. İspanya ve Fransa da aldı; Türkiye’de de
sahneye koymak istiyorum. İki sene evvel ‘Madam Butterfly’ı opera olarak hazırladım. O sırada ‘Venedik Bienali’nden aradılar. “Venedik Pavyonu’nda sizin üzere bir direktörün beş dakikaya varacak bir sinemasını istiyoruz” dediler. “Vaktim yok” dedim. Sonra aklıma bir suyun içinde yüzünü tam görüp görmediğimiz bir bayan imajı geldi, Venedik de bir bayan ismidir zati. Telefonda konuştuğum bayan fikre bayıldı. İtalya’da ve dünyada tanınan çok iyi bir oyuncu arkadaşım var. Onu suyun içinde çektim. Üstüne Venedik’in, hatta Osmanlı’nın olduğu fotoğraflar yansıttım. 20 bin kişi seyretti. Roma’daki MAXXI Müzesi’nde yine başlayacak. Paris ve İstanbul’a gelecek.

‘Cahil Periler’ de dizi oldu…
13 Nisan’da Disney Plus’ta başlayacak. 85 ülkede birebir anda oynayacak.

Burak Deniz de dizide rol aldı. Nasıl buldunuz onu?
Mina ve Adriano Celentano için Türkiye’de bir klip çektim. Büşra Develi oynadı. “Onun sevgilisi bir çocuk var” dediler. Dedim ki sevgilisini koymayalım. Kaan Urgancıoğlu’nu gördüm, çok hoşuma gitti, Kaan’la oynadılar. Sonra GQ’dan bir ödül aldım. O gece Burak da ödül aldı. Ne kadar albenisi olan bir çocuk, çok başarılı, orada başıma takıldı. Bu ortada da İtalya’da Can Yaman çok popülerdi. Bana bir makarna firması “Can Yaman’ı oynatacağımız üç sinemalık bir reklam yapmak istiyoruz” dedi. Can’la tanıştık, çok güzel dostluğumuz oldu. Can onlarda oynadı. Dizide de Can’ı mı oynatalım diye düşünüyordum fakat öteki işleri vardı. Şükrü Özyıldız da çok beğendiğim bir oyuncu. Sonra altıncı hissim ‘Burak’ dedi. O da benimle çalışmak istiyordu, çok iyi oldu.

Can Yaman ile anlaşamadığınıza dair haberler çıktı…
Hayır, o denli bir şey yok. Bir yerde maniler çıktığında onu zorlamayacaksınız. Onun değerli öteki bir mutabakatı vardı ancak ertelendi ve öteki bir dizi yaptı. Can çok iyi bir insan. İnşallah çok hoş şeyler yapar. Lakin Burak’la alakam apayrı. Abi-kardeş üzereyiz. Birebir oyuncularla sık sık çalışıyorsunuz. Çok iyi bağlantılarınız var sanırım… Oyuncularla ortamızda benim de bilmediğim bir büyü var. Mesela benim filmlerimi hiçbir vakit, bir oyuncu senaryoyu okuyup kabul etmez, senaryoyu okumadan kabul eder, “Ferzan Özpetek’in sinemasıysa tamam” derler.

Bu ortada bir de İtalya’da stand-up yapıyorsunuz, değil mi?
Son kapanmada tiyatrolar açıldı lakin düşük kapasiteyle. ‘Serseri Mayınlar’ı hazırladığım tiyatroya “Burada beşerler çalışmıyor. Ben tek başıma stand-up üzere bir şey yapayım” dedim. Bir prova yaptık, çok güzellerine gitti. Çabucak Cem Yılmaz’ı aradım, yapacaklarımı anlattım, “Harika, çok iyi” dedi. İki gün sonra yasaklar kalktı. Ve dört gün Roma, iki gün Floransa, bir gün Milano derken 1.300 kişilik salon tıklım tıklım doldu.

2019’daki Venedik Bienali’nde Özpetek’in ‘Venetika’ isimli çalışması büyük ilgi görmüştü.

Rockstar üzere yaşamıyorum

Kendinize İtalyan direktör mi yoksa Türk direktör mi diyorsunuz?
Öbür ülkeler beni İtalyan direktör olarak görüyor. Evvel Türk mü İtalyan mı
anlayamıyorlardı. Kimileri Türk asıllı İtalyan, İtalyan Türk diyor. Bence değerli olan, bizim içimizde taşıdığımız.

Siz içinizde ne taşıyorsunuz?
İki ülke de birbirinden hoş. Ben de iki ülke ortasında gidip geliyorum, büyük bir talih. Natürel iki kişiliğiniz oluyor ancak bunların birleştiği bir nokta da var. Ben de “Ben yönetmenim” diyorum. Şudur budur değil, direktör direktördür.

Mükafatlar alıyorsunuz, ilgi görüyorsunuz fakat bunlar süreksiz. Kalıcı olan hisler, dostlarınız, sevgilileriniz…

İtalya’da bir lakabınız var mı?
‘Ferzan Özpetek’in dokunuşu’ diyorlar, çok hoşuma gidiyor. Almodóvar bir gün “Önemli olan sinemasının bir modülünü seyrettikleri vakit, onun senin sinemanın olduğunu anlamaları” demişti. Bu gerçekten oluyor.

Hayatınız ne kadar renkli görünüyor. Hiç dram yok mu?
Olmaz mı… Kaybettiklerim, kanser olan arkadaşlarım, onlarla münasebetlerim. Sezen’in iki müziği var, benim için çok kıymetli. Biri ‘Hayat Sana Teşekkür Ederim’; oradaki kelamlar benim hayatıma çok benzeri. “Romanları sevdim, erkekleri sevdim, bayanları sevdim, hayat sana çok teşekkür ederim” der. Bir de ‘Ben Kedim Yatağım’ müziği. “Kazanmalar, mükafatlar boştur” der. Sahiden mükafatlar alıyorsunuz, her yerde ilgi görüyorsunuz lakin bunların hepsi süreksiz. Kalıcı olan hisler, dostlarınız, sevgilileriniz…

Pekala, şöhret?
Şöhretli olduğumu çok seçkin vakitlerde anlıyorum.

Tüm dünyada tanınan biriyken mi?
Şöhret elle dokunulur bir şey değil, onun için anlamıyorsunuz. Bir davete gittiğimde kuyruğa giriyorum, “Aa, niçin kuyruğa girdiniz” diyorlar. Çöpü dökerken fotoğrafımı çekmişler, “Çöpünü kendi döküyor” yazmışlar; kim dökecek! Meşhursan birtakım şeyleri yapmaman gerekiyor üzere… İtalya’da seyircinin sevgisi acayip. Hatta CIAK isminde çok değerli bir mecmuanın ‘İtalyan Sinema Sanayisinin En Güçlü İsimleri’ listesinde geçen sene ikinci geldim. O yazıda “Taormina Sinema Festivali’ne geldi, yanına dört bodyguard bulmak zorunda kaldık. Rockstar gibi…” yazmışlar. Başlık ‘Rockstar Özpetek’ti.

Rockstar üzere yaşıyor musunuz?
Hayır, yaşamıyorum lakin öyleymişim üzere davranıyorlar. Hatta bazıgazetecilerle bir yere gideceğimiz vakit “Tina sen geliyorsun galiba, onun için dikkatli oluruz” falan diyorlar; ‘Tina Turner Ferzan…’ (gülüyor).

Hayatına daima ekleyecek, hiç çıkarmayacaksın

Arkadaşlarınızın sizde en çok değiştirmek istediği özellik nedir?
‘Mumyalar’ dediğim bir arkadaş grubum var. Yani yılların arkadaşları, artık yaşlanmışız falan. Onlar “Bir yere yer ayırtmak için senin ismini kullanıyoruz, başlayacağız artık sana” diye sinirleniyorlar.

Kaç kişi bu mumyalar?
Sekizdi lakin biri gitti, yedi bireyiz. 41 yıllık arkadaşımdı, o kayıp beni çok etkiledi. Bir gecede gitti. WhatsApp’ta birbirimizi denetim ediyoruz. Yani iyi mi değil mi onu anlıyorsun. Bazen mesela bu mumyalardan biri yanıt vermiyor, hepimiz telaşlanıyoruz, halbuki kendine sevgili bulmuş.
Siz hayatınıza bir sefer giren insanları güya kolay kolay bırakmıyorsunuz…
Hiç. Hayatına daima ekleyecek, hiç çıkarmayacaksın. Bazen kalabalık bir sofra olur; sofrada 12 kişi varsa sekizi benim eski sevgilimdir; bayanlı erkekli…

Masadaki yeni sevgiliniz sorun çıkarmıyor mu?
Eski sevgilinizle olan dostluğunuzun derecesi, sizin verdiğiniz yer çok değerli. O artık benim için yalnızca bir dostum…

Hürriyet

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
deneme bonusu Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul
şehirlerarası nakliyat | Eryaman Diş | instagram takipçi satın al
hack forum warez forum hacker sitesi muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort göcek escort https://fethiyemugla.com gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı evden eve nakliyat Bahsegel Rulet Casino Bahigo google.com.tr deneme bonusu deneme bonusu veren siteler bahis siteleri Canlı Maç izle bonus veren bahis siteleri taraftarium24 Selçuksports