Ana Sayfa Spor 2 Aralık 2021 20 Görüntüleme

Fenerbahçe için Vitor Pereira, İrfan Can Kahveci ve Mesut Özil iddiası! “Masal anlatmasın, yerle bir oldu, başı kesik tavuk gibi…”

1- Beşiktaş İdaresi, Sergen Yalçın ile yola devam etme kararı aldı. Bu kararda Yalçın’ın, “Ben kendime güveniyorum, bu ekibi kesinlikle toparlayacağım” kelamının tesirli olduğu söyleniyor. Ne dersiniz, Sergen Yalçın kadrosu tekrar ayağa kaldırabilir mi?

MEHMET ARSLAN: ZORAKİ BİRLİKTELİK VAR

Beşiktaş İdaresi için Sergen Yalçın bulunmaz bir nimet. Her türlü başarısızlığı yık onun üstüne, kurtul! Sergen Yalçın kendine güveniyor fakat idareye güveniyor mu, bundan hiç emin değilim. Ya da zıddı, idare ona güveniyor mu? Yalçın dönem başı idareye istemediği oyuncuların listesini verdi mi? Verdi ise bu listeden bir formda oyuncular haberdar oldu mu? Yalçın’ın şad olmadığı oyuncular kimler? Bu sorular açıklığa kavuştu mu o toplantıda? Hiç sanmıyorum. Zoraki bir birliktelik devam ediyor şu an. Ve bu birliktelikten bir muvaffakiyet talihi doğması, benim teknik yönetici olmam kadar güç. Sergen Yalçın, Beşiktaş’ta yalnız adamdır. Nokta.

UĞUR MELEKE: KAZANAN, HAKLIDIR LAKİN… 

Son 12 resmi maçta 10 mağlubiyet almış bir büyük ekip hocasının vazifede kalması başlı başına değerli. Öncelikle sakin halleri için tebrik ederim Beşiktaş Yönetimi’ni. Lakin Sergen Yalçın da sakin davranmayı becerebilmeli. Son bir ayda birkaç kere oyuncularını suçladı, bu onunla futbolcu kümesi ortasındaki bağları zedelemiş olabilir. Üstelik de kadroya net bir neşter vurmadı. Suçladığı oyuncularla devam etti. Sergen Hoca takıma bir neşter vurmalı ve kamu önünde oyuncularını suçlamaktan vazgeçmeli.

GÜNTEKiN ONAY: NEDEN OLMASIN! 

Şayet Sergen Yalçın kadrodaki sorunun nelerden kaynaklandığına dair bir teşhis koyup tedaviye sert bir başlangıç yaparsa neden olmasın! Yalçın’ın Beşiktaş’ta kredisi asla bitmez. Lakin kendisinin de kadrosu ayağa kaldırabilmek için tüm benliğiyle odaklanması ve oyuncuları inandırması gerekiyor.

2- Lider Trabzonspor, daha 14. haftada olmamıza karşın Fenerbahçe’ye 12, Galatasaray’a 14, Beşiktaş’a 16 puan fark attı. Ne dersiniz, bu iş bitti mi yoksa Sergen Yalçın’ın geçen dönem söylediği üzere, Türkiye’de temel lig yarışı ikinci yarıda mı başlar?

UĞUR MELEKE:: TRABZON’UN OYUNU DEĞiŞTi ·

Bu üslup büyük cümleler kurmak için şimdi erken. İki münasebetim var: Birincisi, önümüzde hâlâ 24 hafta üzere uzun bir dönem olması. İkincisi de Trabzon’un oyunundaki değişiklik. Trabzon son 5 maçının 4’ünde (Göztepe, Beşiktaş, Gaziantep ve Karagümrük’e karşı) tutucu bir futbol sergiledi; golleri genelde geçiş hamleleriyle buldu. Birinci 9 haftadaki Trabzon çok daha keyif veriyordu bana. Son 5 haftadaki Trabzon için birebir hissiyata sahip değilim.

MEHMET ARSLAN: BU iŞ BiTMEDi

Bu iş asla bitmez. Lig ikinci yarıda başlar. 2 berbat sonuç ligi bir anda karıştırıverir. Trabzon avantajlı mı? Evet. Şampiyon mu? Hayır. Lakin Trabzon hakikat yönetiliyor. Sonları ve sorumluluk alanları çizilmiş bir grup var ortada. Muvaffakiyetin temel noktası da bu. Trabzon 3-5-2 ya da 4-3-3 oynadığı için kazanmıyor. İdarenin de, teknik adamın da sorumluluk alanları belirlenmiş. Abdülkadir Ömür sorun yaşadığında dayanağı liderden değil, hocasından alıyor. Zira Trabzon’da formayı Ahmet Ağaoğlu değil, Abdullah Avcı dağıtıyor.

GÜNTEKİN ONAY: GENELDE İYİ OYNAMADILAR

Trabzonspor, 7 maçlık olağanüstü bir seri yakaladı ve emin adımlarla namağlup gayeye yürüyor. Bu dönemde Fenerbahçe maçının ikinci yarısı hariç benim ölçülerimde iyi futbol oynamadılar. Fakat rakiplerinin tersine çok daha disiplinli, sabırlı ve birlikte hareket etme yetisi olan bir küme var. Galibiyet için odaklanmaları ve rakipleri tahlil edip ona nazaran planlı hareket etmeleri de Abdullah Avcı’nın başarısı.

3- Oyuncu tercihleri eleştirilen Pereira, “Kim girmeli, kim çıkmalı ben karar veririm” dedi. Birincisi, Pereira bir yerlere ileti mı gönderiyor? İkincisi, bu kelamlar Pereira’nın icraatlarıyla uyuşuyor mu?

MEHMET ARSLAN: LİDER NE iSTEDiYSE YAPTI

Pereira’nın karizması, Ali Koç’un FB TV’de yaptığı açıklamayla çizildi. Hiç masal anlatmasın. Ne ileti vermişti Ali Koç? “Mesut Özil oynayacak, sistem değişecek.” Mesut oynuyor mu o günden beri? Oynuyor. Sistem değişti mi? Değişti. Pereira ileti falan vermiyor, oturduğu koltuktan resmi açıklama yapıyor, hepsi bu. Göztepe maçının en güzeli İrfan Can’ı 78’de oyundan alıyor lakin vasat oynayan Mesut’a 12 dakika daha dayanıyor. Siz Fenerbahçe’de oyuncu olsanız, artık hocanın otoritesine ve formayı adaletli dağıttığına inanır mısınız? Pereira’nın otoritesi tam manasıyla yerlebir olmuştur Fenerbahçe’de. İşin özeti bu.

GÜNTEKiN ONAY: MESELELER DAHA DERİN

Her şeyden evvel Pereira’nın oyuncu tercihlerinin ötesinde önemli problemleri var Fenerbahçe’nin. Grup gol konumu üretemiyor. Oyunu ele alıp, kendi futbolunu rakibe kabul ettiremiyor. Göztepe ve Olympiakos üzere kazanmak zorunda çıkılan 2 maçta rakip
kalelere giden toplam isabetli şut sayısı: 2! Portekizli teknik adamın oyuncu tercihleri zati daima değişiyor. Artık sorun daha derin. Değişmesi gereken koskoca bir oyun mantalitesi var.

UĞUR MELEKE: F.BAHÇE’Yİ İLERİYE TAŞIYAMAZ?

Ligin 3. haftasının akabinde Fenerbahçe 3’te 3 yapmışken, gol yemeden başkanken sarı lacivertlilerin iyi oynamadığını, Pereira’nın stratejisinin dönem geneline yayılamayacağını konuşmuştuk burada. F.Bahçe şu anda “Ferrari’sine LPG taktıran bilge” üzere. Derin bir takımı var, yetenekli oyunculara sahip. Ancak alanda başı kesik tavuklar üzere ne yaptığını bilmeyen bir imaj içindeler. Pereira bir yerlere bildiri mı vermeye çalışıyor bunu bilmiyorum, fakat Portekizli’nin Fenerbahçe’yi ileri taşıyamayacağına eminim.

4- F.Bahçe, Olympiakos ve Göztepe maçlarında konum kısırlığı yaşadı. 3’lü defans oynanan maçlarda daha çok durum üretildiğini dikkate alırsak; bunun sebebi 4-4-2 olabilir mi?

MEHMET ARSLAN: NEYİN SUSKUNLUĞU BU ARTIK?

Kendileriyle çelişiyorlar bence. O bildiriye imza atan tüm kulüpler mağlubiyetlerinden daima hakemleri sorumlu tutmadılar mı? O vakit neyin suskunluğu bu artık? Yıllardır her türlü başarısızlığı artlarında toplulukları olmayan hakemlere, federasyona ve medyaya kesmediler mi? Kulüpleri iyi yönetiyorlarsa ve hakemlerin yollarını kestiklerini düşünüyorlarsa yanılgı yapıyorlar. Çıkıp konuşsunlar. Nasılsa onlara inanan taraftar kümeleri ve toplumsal medya trolleri var. 6 maç konuşmayacaklarmış. Lütfediyorlar! Merak etmeyin günah keçisine gereksinimleri olduğu an onları kimse susturamaz. Kendileri sussa bile onlar ismine konuşacak birini kesinlikle bulurlar.

GÜNTEKiN ONAY: KEŞKE DÖNEM BAŞI ALINSAYDI

Bu karar keşke 20 kulübün iştirakiyle dönem başında alınsaydı. Zati canı sahiden yanan yahut canı gerçekten yanmasa da başarısızlıkta gaye saptırıp algı yaratmaya yönelik ve dönemin devamında hakemler üzerinde baskı oluşturmaya çalışan hakem çıkışları var. Ben mevcut sistemin bu atamalarla ve uygulamalarla kısa vadede olumlu istikamette değişeceğine inanmıyorum.

UĞUR MELEKE: 6 HAFTA DEĞiL, 6 ASIR SUSSUNLAR

Benim bu husustaki duruşum şu: Futbolun ana ögeleri sportmenler, teknik adamlar ve hakemlerdir. Kulüp yöneticileri değil. Kulüp yöneticileri yalnızca 6 hafta değil, mümkünse 6 asır sussunlar. Alandakilerden rol çalıp meşhur olmaya çalışmasınlar. Aslında ortada bir sorun kalmayacak o vakit… Bu kararla ilgiliyse başımda şöyle bir karşılıksız soru var: O toplantıya gelemeyen 6 kulüp lideri görüntü konferans yoluyla iştirak edemezler miydi? Toplantının sonunda 14 değil, 20 kulübün görüşü açıklanamaz mıydı? 20 değil, 14 kulübün aldığı bir kararın uygulanması ya da uygulanmaması çok değiştirmeyecektir zati mevcut durumu bence.

5- Kulüpler Birliği, Beşiktaş’sız yaptığı toplantıda 14 üyesiyle ‘6 hafta hakemler hakkında konuşmama’ kararı aldı. Beşiktaş’ın yansısı bir yana, şunu soracağım: 14 kulüp bu kelamı tutabilir mi?

UĞUR MELEKE: SiSTEM DEĞiŞSE DE OLMAZ

F.Bahçe’nin Göztepe 11’ini inceleyelim. Şayet üçlü savunmayla oynasalardı muhtemelen 11’de Szalai olacak, Meyer olmayacaktı. Yani dörtlü savunmayla üçlünün farkı, Szalai yerine Meyer’i koymak anladığım kadarıyla. Bu değişikliğin bir büyük ekibi zati ileriye taşıma talihi yok ki! F.Bahçe’nin sorunu 3 stoperle oynaması değil, yalnızca 3 atakçıyla oynaması. Koca F.Bahçe, Göztepe önünde 4 savunmacı, 3 ön liberoyla çıkıyor. Alanda gol talihi olan yalnızca 3 oyuncu var: Mesut, İrfan ve Serdar Dursun… Temel sıkıntı bu.

MEHMET ARSLAN: HOCA DEĞİL ‘EMİR ERİ’ 

“Bu kadro 3’lü oynamaz” diyenler artık ne düşünüyor sanki? Bakın, bir futbol kadrosunun işvereni teknik yöneticidir. Siz kulübü yöneteceğinize, teknik adamı yönetmeye kalkarsanız, oyuncunun gözünde onu sıfırlar ve etkisiz eleman haline getirirsiniz. İdarenin isteği ile sistemini değiştiren hoca da artık buyruk eridir. F.Bahçe’nin sorunu 3’lü ya da 4’lü savunma değil, idare sıkıntısıdır. ‘Mesut oynayacak’ diye bir kural yok. Kim yeterliyse o oynayacak. O forma adaletli dağıtılacak. Bunun yapıldığını düşünüyor musunuz F.Bahçe’de? Ben futbolcu olsam artık Pereira’nın değil, Pereira’nın sistemini değiştiren lider Ali Koç’un gözüne girmeye çalışırım. O denli ya, “Oynat Mesut’u” dedi. O da oynattı.

GÜNTEKİN ONAY: KREATİF OYUNCU AZ 

Kısırlığın sebebi orta saha oyuncularının yaratıcılıktan uzak profillerden tercih edilmesi. Meyer-Zajc ve Crespo varken tüm kreatif yük Mesut ile İrfan’a kalıyor. Aslında İrfan da son maçlarda asistlerini yapmaya devam ediyor. Fakat Sosa’nın da oyun kurucu meziyetleriyle bu oyuna entegre edilmesi kaide.

6- Biraz da dünya futbolu konuşalım… Ballon D’or mükafatı 7. sefer Messi’ye gitti. Ronaldo birinci 3’e bile giremedi. “Bu kere alsın artık” denilen Lewandowski, tekrar avucunu yaladı. Siz ne dersiniz?..

MEHMET ARSLAN: DAİMA TIPKI… 

Sıkıldım artık. Messi de Messi… Yeteneklerine şapka çıkarıyorum. Maradona, Pele üzere unutulmaz yıldızlardan biri o. Fakat bir ödül fakat bu kadar manasını yitirir. 2021 mükafatını alması için Messi’nin ne yaptığını birinin bana açıklaması gerekecek. Ben bu türlü düşünüyorum. Onca futbolcunun emeğine yazık. Ağızlarıyla kuş tutsalar kazanmaları mümkün değil. Bir Messi fetişizmi esir almış oy verenleri. Bence birinciyi değil, ikinciyi seçmek için oylama yapılsın. Birinci belirli nasılsa.

UĞUR MELEKE: MESSİ’NİN ALMASI OLAĞAN

Messi 2021 yılı içinde Copa America’yı gol hükümdarı ve asist hükümdarı apoletiyle kazandı. La Liga’nın gol hükümdarı ve asist hükümdarı oldu. Euro 2020 şampiyonu oyuncular içinden bu türlü parlak bir performans çıkmayınca mükafatın Messi’ye gitmesi bence olağan. Jorginho benim için birinci 10’da bile değil. Sadece iki kupa kazanan grubun ortalama bir modülü diye mükafatı Jorginho’ya vermek, Cruyff’a, Maradona’ya, Pele’ye hakarettir. Messi’nin 2020 ödülünün Lewa’ya verilmesi konusunda yaptığı davet da muazzam. Bence France Football birkaç hafta içinde 2020 mükafatını takdim edecektir Lewandowski’ye.

GÜNTEKiN ONAY: MÜKAFATIN KRiTERi NE?

Ballon d’Or mükafatları hangi kritere nazaran veriliyor? Performans? Muvaffakiyet? Yetenek? Şampiyonlar Ligi’ni Chelsea kazanmış, İtalya Avrupa şampiyonu olmuş. Messi’nin oynadığı Barcelona kendi ligini 3. bitirip Şampiyonlar Ligi’ne erkenden veda etmiş. Neden Messi? Şayet bu oy, dünyanın en iyi futbolcusuna veriliyorsa itiraz etmem lakin Copa America’da Bolivya ve Ekvador’a kümede gol atmış olmak bu ödül için kâfi olmamalı.

Hürriyet

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
deneme bonusu Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul
şehirlerarası nakliyat | Eryaman Diş | instagram takipçi satın al
hack forum warez forum hacker sitesi muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort göcek escort https://fethiyemugla.com gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı evden eve nakliyat Bahsegel Rulet Casino Bahigo google.com.tr deneme bonusu deneme bonusu veren siteler bahis siteleri Canlı Maç izle bonus veren bahis siteleri taraftarium24 Selçuksports