Ana Sayfa Spor 10 Mart 2022 72 Görüntüleme

Bir maçlık değil, bir sezonluk doğruları yapan kazandı

Futbol Kurulu’nda Uğur Meleke, Güntekin Onay ve Mehmet Arslan, dört büyüklerin son durumunu kıymetlendirdi.

İşte haftanın 6 sorusu ve karşılıkları…

“SÜPER LİG’DEKİ HER EKİBE ‘FORVET ANTRENÖRÜ’ GEREK, EN FAZLA DA BEŞİKTAŞ’A…

1) Beşiktaş, son haftalarda herkesin kabul ettiği üzere nitekim iyi futbol oynuyor lakin sonuca gitmekte zorlanıyor. Bu kadar çok konuma girip gol atamamak nasıl açıklanabilir? ‘Yetenek’ bu işin neresinde? Beşiktaş neyi eksik yapıyor?

UĞUR MELEKE: GOLCÜLER ÖZEL ÇALIŞMALI

Futbolda topa dilediğiniz kadar sahip olun, dilediğiniz kadar korner-frikik atın, ikili gayret kazanın, sonuçta tabelaya yazılan tek bir şey var: Gol… Öteki her şey teferruat kalıyor gole çevirme marifetinin yanında. Münasebetiyle aslında en fazla çalışmayı, en hassas egzersizi golcülerle yapmalısınız, en yüksek ihtimamı oraya göstermelisiniz. Daha evvel de tekraren söyledim: Muhteşem Lig’de her takıma bir ‘golcü antrenörü’ gerek. En fazla da Beşiktaş’a gerek.

GÜNTEKİN ONAY: BATSHUAYI OYNAMALI

Bu kadar baskılı oynayarak konuma girip atamamak bitiricilik noktasındaki sorunun evrakı. Son vuruşları eksik olsa da Batshuayi’den vazgeçmek her şeye karşın yanlış. Ayrıyeten Alex Teixeira’yı rakip kaleye daha fazla yaklaştıracak bir formül bulmalı Başkan Karaveli.

MEHMET ARSLAN: UZMAK TAKIMLAR LAZIM

Beşiktaş neden gol külfeti yaşıyor, ben de bir karşılık bulamıyorum. Üstelik Larin ve Batshuayi üzere bu ligin üzerinde iki oyuncunuz varken. Ancak bir niyetim var; teknik adamlık artık tek başına sorun çözmüyor. Detaylarda uzmanlaşmış takımlar futbolun içinde ve tahlil onlarda. Hatırlarsınız, Liverpool bir taç antrenörü ile çalışmış ve taç atışlarından kazandığı gol sayısını artırmıştı.

Emsal bir öneriyi geçen hafta Uğur Me leke gündeme getirdi. Forvet antrenörleri bu gol kısırlığına bulunabilecek en gerçek tahlil sanıyorum. Bir de gelecek dönem oynayacak Ged son Fernandes’in liderliği galiba.

KONYA VE BAŞAKŞEHiR’iN iKiNCiLiK TALİHİ BEŞiKTAŞ VE FENERBAHÇE’DEN DAHA YÜKSEK

2) Haftaya birinci üç sırada giren Trabzonspor, Konyaspor ve Başakşehir; üç İstanbul büyüğü ile karşılaştı. Oyunlar ve sonuçlar ortada. Ligdeki ikincilik yarışı için öngörünüz ne? Hangi kadrosu favori görüyorsunuz? Zayıf ve güçlü oldukları taraflar neler?

MEHMET ARSLAN FENERBAHÇE ÇOK KIRILGAN

Konyaspor’un oyunu nu çok beğeniyorum. Benim ikincilik için favorim Konya. Fenerbahçe ise çok kırılgan. Trabzon maçında kazandıkları özgüven onları üst taşır mı? Buna çarçabuk evet diyemiyorum. Önümüzdeki hafta yeni teknik yönetici açıklanırsa, bu onlar için de itici bir güç olabilir. Beşiktaş için de öngörüde bulunmak güç. Başakşehir’in bahtını, Beşiktaş ve Fenerbahçe’ye nazaran daha yüksek buluyorum. Bu be nim varsayımım ancak siz bana güvenmeyin. Hiçbir maçın sonucunu yanlışsız kestirim edemem.

UĞUR MELEKE: BEŞİKTAŞ İYİ OYNUYOR LAKİN…

Yakın tarihin en erken şampiyonluk ilanına hazırlanıyoruz. Trabzon’un artık tek maksadı yeni rekorlar kırmak. Ve birkaçını daha kırabilirler. Fakat enteresan bir formda ‘diğerleri ligi şampiyonluğu’ yarışı çok adaylı. Konya, Başakşehir, Alanya, Adana Demir, Beşiktaş ve F.Bahçe’nin hepsi önemli aday. Ben bu ekipleri şöyle ayırabilirim: Bu altılı içinde en iyi futbolu Beşiktaş oynuyor lakin gol sorunu var. Konya dönem başından beri buraları hak etti. En derin takım Başakşehir’de. Sürpriz adayımsa inovatif teknik adamıyla Alanya.

GÜNTEKiN ONAY: SERi YAKALAMAK KURAL

Başakşehir’in kaliteli ve geniş bir takımı var ancak güçlü bir oyunları yok. Konyaspor istikrarlı ve organize. Adana Demirspor’da son 2-3 maçtır bir düşüş var. Beşiktaş ise güçlü oyununu sonuca yansıtamıyor. İstikrar ve bir galibiyet serisi yakalayan 2’ncilik için avantajlı olacak.

TAKIM KALiTESi OLARAK FENERBAHÇE TRABZONSPOR’DAN DAHA ÖNDE

3) Haftanın en değerli maçında taraflar puanları paylaştı, Trabzon yara almadığı, Fenerbahçe de iyi oynadığı için moral buldu. Genel olarak nasıl buldunuz derbideki oyunu?

MEHMET ARSLAN: FENERBAHÇE KAZANABİLİRDİ

Trabzon’da oynanan birinci maçta, “10 kişi bile kalsa F.Bahçe’nin kazanma talihi vardı” demiştim. Pazar günkü maç beni haklı çıkardı. Takım kalitesi olarak Fenerbahçe, Trabzonspor’dan önde. Fakat alana ve puan cetveline baktığınızda tam karşıtı. Bunun tek nedeni, idare marifeti. Trabzon daha çok alana odaklı. F.Bahçe ise tümüyle saha dışına. Hakeme, TFF’ye, medyaya, hatta kendi hocasına. Bu dönem bu yaklaşımlarının sonucunu çok acı ödüyorlar. Onun için rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu derbi aslında bir futbol maçından çok, idare ideolojilerinin müsabakasıydı. Bir maçlık değil, bir dönemlik doğruları yapan kazandı.

UĞUR MELEKE: İSMİNE YAKIŞIR TEMPODAYDI

Şayet alana giren sporsevmezler, tribündeki tatsız tezahüratlar üzere ayrıntıları görmezden gelirsek iyi bir maç izledik bana nazaran. İki kadro atletlerinin da oyun oynamak istediği, ismine yakışır tempoda bir klasik. Fenerbahçe bilhassa birinci yarıda iyi oynadı, Trabzonspor da pragmatik bir futbolla net fırsatlar yakaladı lakin değerlendiremedi. Üstün Lig’de Trabzon çıtayı o denli bir yere koydu ki ar tık esasen bulunduğu yerde, yalnız, rahat ve eşsiz. Fenerbahçe’yse uzun vakittir aradığı tutkuyu ve iştahı yakaladı. Bunun üzerine bir dönem inşa edilebilir.

GÜNTEKiN ONAY: ORTA SAHA ÇOK DiNAMiKTi

Fenerbahçe’nin seyircinin de takviyesiyle agresif ve istekli oyununu beğendim. Miha Zajc-Miguel Crespo ve Mert Hakan orta alanı büyük bir güç ve dinamizm üretti. Bu sayede sarı lacivertlilerin 11’e 10 oynadığı hissedilmedi. Trabzonspor ise 1 kişi eksik rakibine karşı son 15 dakika hariç pasif bir futbol sergiledi ve takım gücünü alana yansıtamadı.

MÜTHİŞ BiR TAKIM MÜHENDiSLiĞi YAPILMIŞ

4) Galatasaray, Torrent idaresindeki 8. maçına çıktığı Konya’da adeta taban yaptı ve oyun olarak çok eleştirildi. Bu tablonun sebebi takımın zayıflığı mı yoksa teknik adam kararları mı?

UĞUR MELEKE: FECÎ BİR MÜHENDİSLİK

Her ikisi de… Bir taraftan fecî bir takım mühendisliği yapılmış. Yerli oyuncu krizi yaşadıkları bir dönemde Okan Kocuk kiralanmış. Ligin tozunu atan Yunus istenmemiş, tıpkı bölgeye akranı sayılabilecek Morutan 3,5 milyon Euro’ya transfer edilmiş. Emre Akbaba’dan faydalanılamamış. Bartuğ kaybedilmiş. Elde de kısıtlı bir takım kalmış hakikaten. Fakat bir taraftan da Torrent kadroda bir fark yarattı mı diye bakıyorum, hiçbir artı göremiyorum. Avrupa’nın en iyi duran top koçunu getirdik diyorlar, defansta da ofansta da tüm kornerler rezalet! Bilhassa defans ta alanı beklerken her seferinde üç adamı boş bırakıyorlar.

GÜNTEKiN ONAY: BELHANDA’YI BiLE ARIYOR

Galatasaray’ın orta alanı kalite olarak çok yetersiz. Pulgar da fizikî olarak çok kuvvetsiz olunca Konyaspor’a karşı koyamadılar. Galatasaray’da orta alanda bir irtibat oyuncusu yok. Cicaldau bu işi yapamıyor. Beğenilmeyen Belhanda’yı bile ziyadesiyle arıyorlar.

MEHMET ARSLAN: KRiZi YÖNETEMEDiLER

Galatasaray’daki hangi oyuncuyu Trabzonspor ya da Fenerbahçe’de birinci 11 oynatırsınız? Ben hiç birini oynatmam. Bu açık gerçek ortadayken, Torrent’i suçlamak adil değil. Torrent bir Fatih Terim de değil. Terim öbür bir düzeyin hocası. Ancak Galatasaray idaresi diğer bir yol izleme kararı aldı. Terim devrindeki üzere tek bir hocaya bağlı futbol idaresi istemiyor. Sportif yöneticisi ile scout’ları bir idare ideolojisi oluşturmaya çalışıyor. Bunda başarılı olurlar mı? Güç. Zira taraftar dayanağını kaybettiler. Terim krizini yönetme hüneri gösteremediler. Bu baskı ortamında hakikat kararlar almak ve bu kararlar doğrultusunda yürümek de sıkıntı.

PERŞEMBE GECESi MAÇ YÖNETEN HAKEM PAZAR GÜNKÜ DERBiYE NEDEN VERiLiR

5) 29 yaşındaki genç hakem Zorbay Küçük’ün Fenerbahçe-Trabzonspor maçına gece yarısı atanması çok eleştirildi. Siz bu atamayı ve hakemin idaresini nasıl değerlendirirsiniz?

UĞUR MELEKE: KÜÇÜK, O BASKIYI KALDIRAMAZDI

Uğraşıyorum ancak bir türlü şu soruya karşılık bulamıyorum: Perşembe gecesi 120 dakika maç yönetmiş bir hakem, pazar derbiye neden verilir? O derbinin hakeminin esasen perşembenin çok evvel sinden muhakkak olması gerekmez miydi? Şayet derbiyi Zorbay Küçük’e yönettireceğiniz belirliyse neden kupada vazife verdiniz? Şayet Küçük, bir son dakika kararıysa münasebeti neydi? Birinci atama kimdi ve neden değişme ihtiyacı hasıl oldu? Küçük’ün bence bu baskıyı kaldırması mümkün değildi. Monitör incelemesi sonrası Mert’in attığı omzu sineye çekmesi bunun delili.

GÜNTEKiN ONAY: KIRMIZI KART KARARI AĞIRDI

Zorbay Küçük’ün zorluk seviyesi yüksek olan Fenerbahçe-Trabzonspor maçını makus yönettiğini söylemek pek de mümkün değil. İrfan Can Kahveci’nin kırmızı kart gördüğü tartışmalı durumu VAR ile kıymetlendirdi. Fotoğraf net kırmızı kart lakin Zorbay Küçük’ün durumun başlangıç ve gelişme evresini iyi süzdüğünü düşünmüyorum. Bütüne bakınca da kırmızı ağır  gözüküyor. Oyuncuların iyi niyetli olması da maçta yaşanması mümkün bir kaosu engelledi.

MEHMET ARSLAN: MÜNASEBET NEYSE AÇIKLANMALI

Spekülasyona bu kadar açık bir futbol ikliminde buna akıl sır erdirmek mümkün değil. Adeta, “Alın size yeni bir husus. Bir hafta bunu tartışın” der üzere MHK. Ülke futbolunun şeffaflığa muhtaçlığı olduğu çok açık. (Kulüpler bu şeffaflığı kendileri dışında herkesten talep ediyorlar ya neyse) Bu kadar kıymetli bir maçta, bu kadar değerli bir karar veriyorsanız, bunun münasebetlerini kamuoyu paylaşmak zorundasınız.

RUSYA VE UKRAYNA iÇiN EK KONTENJAN AÇILMALI

6) FIFA’nın Rusya ve Ukrayna’da oyna yan yabancı futbolculara transfer müsaadesi vermesi, bizim kulüplerimize de fırsat doğurdu. Bu noktada 3 büyükler hangi mevkilere hemen transfer yapmalı?

UĞUR MELEKE: ÖZEL müsaade GEREK

Öncelikle Ukrayna’daki-Rusya’da ki saf atletler için teselli bulduk. Çünkü 21’inci yüzyılda hala erk sahiplerinin hırsları için halkın acı çekiyor olması verici. Biz, Ukrayna’ya hem coğrafik, hem de ekonomik olarak yakın bir lig olarak doğal ki bu fırsatı kıymetlendirebiliriz. TFF’ye buradan davet yapayım: Ukrayna ve Rusya Ligi futbolcuları için kulüplere özel bir +1 ya da +2 yabancı hakkı tanınabilir mi? Yabancı kontenjanı dolu kulüplere bu transferler için özel bir müsaade verilebilir mi? Yalnızca bir beyin jimnastiği…

GÜNTEKiN ONAY: BEŞiKTAŞ’IN gereksinimi YOK

Fenerbahçe’ye net bir golcü hatta bir de gole ya kın bir kanat oyuncusu lazım Galatasaray’a ise orta alanda oyun görüşü olan, pasör bir irtibat oyuncusu transfer edilmeli. Beşiktaş’ın şu etap da bu yabancı sayısıyla ve takım yapısıyla transfere gereksinimi olduğunu düşünmüyorum.

MEHMET ARSLAN: F.BAHÇE GOLCÜ ALMALI

Bu soruyu 3-4 satırda yanıtlamak çok sıkıntı. Galatasaray için çabucak yanıtlayayım; teknik adam ve futbol kadrosu ile taraftarın bağı koptu. Transferden evvel buna bir tahlil üretmeliler. Orta alan da ise Gedson Fernandes tesiri yapacak bir oyuncuya muhtaçlıkları var. Fenerbahçe için öncelikli sorun golcü. 3.5 yıl geride kaldı lakin ne yazık ki bir golcü bulamadı Fener bahçe. Yeni döneme yeni bir golcü transferi şart. Beşiktaş’ta ise Gedson Fernandes’in kadroya katılmasıyla birlikte çehrenin büsbütün değişeceğini düşünüyorum.

Hürriyet

instagram takipçi satın al | spotify kaydetme satın al
hack forum warez forum hacker sitesi gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı deneme bonusu Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler ilbet destek ilbet ilbet giriş
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort Yeşilköy Escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis lordbahis fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler