Ana Sayfa Dünya 4 Temmuz 2021 10 Görüntüleme

Okuyunca çok şaşıracaksınız! Doğdukları andan itibaren neler neler oluyor bir bilseniz…

İngiltere Kraliyet Ailesi’ne dünyanın ilgisi bitmek tükenmek bilmiyor. Aile üyeleri ne yaparlarsa yapsınlar haber oluyorlar. Bunun için doğmaları kâfi.

Son olarak Sussex Dükü ve Düşesi Harry ile Meghan’ın bebekleri Lilibet Diana’nın doğumunda bunu bir sefer daha gördük. Bebeğin dünyaya geldiği açıklanır açıklanmaz isminin manasından taht sırasındaki yerine hakkında neler konuşuldu neler…

Çok kolay bir biçimde Google’a “Lilibet Diana” yazmak 3,7 milyon civarında sonuç getiriyor.  Kraliyet bebekleri dışında kim daha 1 aylık bile olmamışken bu kadar ilgi çekebilir ki?

Kraliyet bebekleri doğdukları andan itibaren birçok özel gelenek de işlemeye başlıyor. Kraliçe Elizabeth’ten Prens William’a ve Lilibet Diana’ya kadar en az beş kuşaktır devam eden bu geleneklerin kimileri “Daha neler!” dedirtecek cinsten…

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)’in paylaştığı bir gönderi

İKTİSADA EN FAZLA KATKIYI CHARLOTTE YAPIYOR

Öncelikle işin maddi kısmına bakalım. Kraliyet Ailesi’ne doğan bir bebek, taht sırasında bulunmasa hatta resmi bir unvan sahibi bile olmasa da doğar doğmaz milyonlarca dolarlık bir gelir üretmeye başlıyor.

Insider’ın haberine nazaran, Kraliyet Ailesi’nin serveti 88 milyar dolar civarında. Cambridge Dükü William ve Düşes Kate’in büyük oğulları Prens George doğar doğmaz, hatıra eşyaları ile bebek otomobilleri ve battaniyeleri üzere eserlerin satışı sayesinde iktisada 100 milyon dolarlık bir katkı sağladı. George’un iktisada şu anki katkısının 3,5 milyar doların üzerinde olduğu varsayım ediliyor.

George’un kız kardeşi Prenses Charlotte’ın iktisattaki hissesi daha da fazla: 5 milyar dolar. Moda kesimini etkileyebilen bir pozisyonda olduğu için Charlotte, ağabeyinden daha fazla bedel yaratıyor. Küçük kızın giydiği giysiler, moda sanayisi için büyük bir gelir potansiyeli taşıyor.

Sussex çiftinin yani Harry ve Meghan’ın çocuklarına gelirsek, şu an ABD’de yaşayan ve son devirde kendisine prenslik unvanı verilip verilmeyeceği tartışılan Archie, unvanı olmasa bile 1,5 milyar dolar kıymet yaratıyor.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)’in paylaştığı bir gönderi

BEBEK HABERİ BİRİNCİ EVVEL KRALİÇE’YE VERİLİYOR

Böylesi bir zenginlik, daha anne karnındayken uygulanmaya başlayan birçok geleneği de beraberinde getiriyor. Örneğin Kraliyet Ailesi’ne yeni bir bebek geleceği vakit hamilelik haberini birinci alan kişinin Kraliçe Elizabeth olması bu geleneklerden biri.

Bebek doğunca da misal bir gelenek işliyor. Düşes Kate’in doğum yapmak üzere olduğu günlerde, Prens William’ın babaannesini özel bir şifreli telefon sınırıyla arayarak hoş haberi vereceğine dair ayrıntılar basında yer almıştı.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

The Royal Family (@theroyalfamily)’in paylaştığı bir gönderi

DOĞUMDA BABALAR YOKTU LAKİN BAKANLAR VARDI

İngiltere Başbakanları da Kraliçe Elizabeth’in akabinde bebek haberinin verildiği birinci bireylerden oluyor. Ailenin sözcüleri başbakanın yanı sıra Canterbury Başpiskoposu’nu, İngiliz Uluslar Topluluğu’nun 54 ülkesinin her birinin hükümet liderlerini, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın birinci bakanlarını arayıp haber veriyor.

Prens Charles’a kadarki periyotta İngiltere İçişleri Bakanları da doğuma giriyor ve Kraliyet bebeklerinin dünyaya geldiğini teyit ediyordu. Buna rağmen babaların doğum odasına girmesine pek sıcak bakılmıyordu. Hatta Prens Charles doğduğu sırada Prens Philip’in Saray’ın öteki bir yerinde yaveriyle squash oynadığı kaynaklarda yer alıyor. 2003’te yürürlüğe giren bir yasa gereği günümüzde İngiltere’de Kraliyet Ailesi üyeleri dahil tüm babaların 6 haftalık doğum müsaadesine ayrılması mecburî.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)’in paylaştığı bir gönderi

BEBEKLER DÜNYAYA BU SÖZLERLE DUYURULDU

Kraliçe Elizabeth 1948’de Prens Charles’a gebe olduğu periyotta, Buckingham Sarayı resmi bir hamilelik açıklaması yapmamış, yalnızca o sırada şimdi prenses olan Elizabeth’in birkaç aylığına resmi misyonlarında bulunamayacağını bildirmişti. Emsal açıklamalar Charles’ın kardeşleri Anne ve Edward için de yapıldı.

Kraliçe, Andrew’a gebe olduğunu ise Kanada seyahati sırasında fark etti. Bu hamilelikle ilgili açıklamada ise şu sözlere de yer verildi: “Majesteleri kendisini Gana, Sierra Leone ve Gambia’daki tebasıyla bir ortaya getirecek Batı Afrika tipini gerçekleştiremeyecek olduğu için çok üzgün.” Kraliçe dinlenirken sorumluluklarının bir kısmını Prens Philip üstlendi.

Prenses Diana’nın William’a gebe olduğu ise çok net bir açıklamayla duyuruldu. Açıklamada Diana ve Charles’ın haberden çok memnun oldukları belirtildi. Prensesin sıhhatinin yerinde olduğuna vurgu yapılan açıklamada, birtakım vazifelerini yerine getiremeyeceğinden duyduğu kederin altı çizildi.

Harry’nin geleceği ise 1984 yılının Sevgililer Günü’nde gazeteler aracılığıyla dünyaya duyuruldu. “Bebek taht sıralamasında üçüncü sırada olacak ve Eylül sonlarında Diana’nın 23’üncü doğum gününden çabucak sonra dünyaya gelecek” sözlerine yer verilen açıklamada anne-baba için bebeğin kız ya da erkek olmasının fark etmediği belirtildi. Fakat daha sonra Diana biyografisinde Prens Charles’ın bir kız bebek istediğini, bu nedenle bebeğin cinsiyetini kendisinden sakladığını anlattı.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)’in paylaştığı bir gönderi

KATE, BULANTILARI VE BURSA İNCİRLERİ

Hala birçoklarının Kate Middleton olarak andığı Düşes Catherine’in hamileliği öteki Kraliyet Ailesi bebeklerine nazaran biraz daha erken duyuruldu. Akut sabah bulantısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan Kate’in gebe olduğu ortaya çıktı. Yapılan resmi açıklamada hem aile üyelerinin haberden ötürü çok memnun oldukları hem de Kate’in sıhhat durumu vurgulandı. Açıklamanın internet üzerinden yayımlanmasıyla Cambridge’lerin resmi internet sitesi çöktü.

2014’te ikinci hamileliği sırasında tıpkı şikayet nedeniyle resmi vazifelerini iptal etmek zorunda kalınca Kate’in bir bebek daha beklediği anlaşıldı. Charlotte için yapılan resmi açıklama da ağabeyi George’unkiyle neredeyse birebirdi. Üçüncü bebek olan Louis’in geleceği haberi ise Twitter’da bulunan Kensington Royal hesabı üzerinden duyuruldu. Metinler tekrar çok benziyordu ve Kate’in bulantı meselesine vurgu yapılıyordu. (Kate’in bu meseleye tahlil olarak Bursa inciri yemesi de o periyotta hem İngiltere’de hem de Türkiye’de çok konuşuldu.)

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)’in paylaştığı bir gönderi

LILIBET DIANA DAHA DOĞMADAN TABULARI YIKTI

Archie’nin gelişi de toplumsal medya üzerinden duyuruldu. O sırada Avustralya, Yeni Zelanda, Fiji ve Tonga çeşidinde olan Harry ve Meghan, Kensington Sarayı’nın resmi Instagram hesabını kullanarak duyuru yaptı. Lilibet Diana’yla ilgili haberi ise Harry tıpkı kendi doğum haberi üzere Sevgililer Günü’nde vermeyi tercih etti. Çift Kaliforniya’daki meskenlerinin bahçesinde iPad’le çekilmiş bir fotoğrafla hoş haberi duyurdu. Fotoğrafta Meghan’ın büyüyen karnı dikkat çekiyordu.

Kraliçe’nin bir öbür torunu Prenses Eugenie de hamileliğini toplumsal medyadan duyurdu. Eugenie, bir çift bebek patiği fotoğrafı eşliğinde “Jack ve ben 2021 başı için çok heyecanlıyız” sözlerini kullandı.

Öbür yandan Kraliyet Ailesi’ndeki anneler ve babalar bebeklerinin cinsiyetini doğum anına kadar kamuoyuna açıklamamaya ihtimam gösteriyor. Bu mevzuda bir yasak yok fakat pek sıcak bakıldığı da söylenemez. Gerçekten Meghan birkaç ay evvel Oprah Winfrey’e verdiği röportajda milyonların karşısında kızı olacağını söylediğinde bu geleneği yıktı ve çok konuşuldu.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)’in paylaştığı bir gönderi

SOKAKLARDA TELLALLAR DOLAŞIYOR

Kraliçe Elizabeth dört çocuğunu da konutunda doğurdu ve Buckingham Sarayı’nın balkonuna çıkarak dünyanın geri kalanıyla tanıştırdı. Bunun yanı sıra Kraliyet bebeklerinin doğumları, Buckingham Sarayı’nın kapısının önüne yerleştirilen çerçeveli bir panoyla da duyuruluyor. Klasik biçimde bir şövalenin üzerine yerleştirilen doğum ilanının akabinde günün saatine de bağlı olmakla birlikte yeni doğan bebeğin gururuna 10 dakika boyunca Londra Köprüsü’ne hakikat 62 el silah, Green Park’tan ise 41 pare top atışı yapılıyor.

Medyanın bu kadar yaygın olmadığı vakitlerden kalma bir gelenekle, bir tellal da sokak sokak dolaşıp hoş haberi vatandaşlara duyuruyor. Londra Köprüsü, London Eye, Trafalgar Meydanı üzere değerli anıt binalar mavi ya da pembe ışıklarla aydınlatılıyor. Lokal esnaf da kutlamalar düzenliyor.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)’in paylaştığı bir gönderi

DIANA KENDİ GELENEĞİNİ BAŞLATTI

Prenses Diana, çocuklarının cinsiyetini doğuma kadar açıklamama geleneğini sürdürdü fakat hastanede doğum yapmayı tercih ederek kendi geleneğini başlattı. Londra’da bulunan St. Mary’s Hastanesi’nin Lindo Kanadı’nda doğum yaptıktan sonra kollarında Prens William’la basına poz veren Diana’nın bu hareketini yıllar sonra Düşes Kate de neredeyse birebir uyguladı. Kate’in üzerindeki giysiler bile kayınvalidesinin o günkü giysilerine göndermeler taşıyordu.

Lakin hastanede de olsalar, Kraliyet bebeklerinin doğumları sıradan bebekler üzere olmuyor. Doğumu Kraliyet Ailesi için misyon yapan iki tabip gerçekleştiriyor. Resmi Kraliyet hekimleri asırlardır Kraliyet Ailesi’nin bir modülü sayılıyor. Bu takımı birçok farklı uzmanlıktan çok sayıda tabipten oluşuyor.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)’in paylaştığı bir gönderi

EN GÜÇ SORU: BEBEĞİN İSMİ NE?

İngiltere kamuoyunun ve dünyanın genelinin bebeğin ismini öğrenmek için birkaç gün beklemesi gerekiyor. Bebeklerin isimleri hiçbir vakit rasgele seçilmiyor. Her isim aile büyüklerinden birini onurlandırmak emeliyle bebeğe veriliyor. Örneğin Prens Charles, Prens Harry ve Prens William’ın dört, William’ın çocuklarının ise üçer tane (George Alexander Louis, Charlotte Elizabeth Diana ve Louis Arthur Charles) ismi var.

Kraliyet ailesinin birçok üyesinin isimleri bu nedenle iştirak gösteriyor. Bilhassa taht sırasındaki bebeklerde gelenekten fazla uzaklaşılmıyor. Fakat tahta fazla yakın olmayan Kraliyet üyelerinin çocuklarına ailedeki klâsik isimler dışında bir isim vermesi de kabul edilebilir bir durum. Archie bu isimlerden biri. Prenses Eugenie’nin bebeğine verdiği August ismi de bir öbür örnek. Bunun yanında tahta çıkan Kraliyet üyeleri dilerlerse kendilerine bir de geçmişteki monarklardan birinin ismini seçiyor.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

The Royal Family (@theroyalfamily)’in paylaştığı bir gönderi

SOYADLARI VAR MI YOK MU?

İsimlerle ilgili bir öbür gelenek de Kraliyet ailesi üyelerinin bir soyadının bulunmaması. William ve Kate’in çocukları okul kaydı üzere resmi bahislerde Cambridge soyadını kullanıyor. Prens, prenses üzere Kraliyet unvanları bulunmayan aile üyelerinin birçok ise Mountbatten-Windsor olarak anılıyor.

Bu soyadı Philip’in anne tarafının hanedan ismi olan Battenberg’in İngilizleşmiş hali olan Mountbatten ile Kraliçe Elizabeth’in ailesinin taşıdığı Windsor’ın bir ortaya gelmesiyle oluşmuş. (Örneğin Elizabeth’in tahtı bırakan amcası Edward, hayatına Windsor Dükü olarak devam etmişti.) Bunun yanında yalnızca Windsor soyadını kullananlar da var.

Archie’nin soyadı da Mountbatten-Windsor. Archie’nin babasının okul kaydında ise Charles’ın Galler Prensi olmasına atıfla “Harry Wales” yazıyordu. Çocukların ve başka aile üyelerinin kendi ortalarında kullandıkları lakapları olsa da kamuoyu önünde kısaltmalara ya da takma isimlere yer yok. Bu nedenle yıllarca Prens William’ın yıllardır Kate diye tanıdığımız eşinden Catherine diye bahsediliyor.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

The Royal Family (@theroyalfamily)’in paylaştığı bir gönderi

BEBEKLERİN BATTANİYELERİ DE ÖZEL PUSETLERİ DE

Kraliyet ailesi üyeleri doğduklarında GH Hurt and Son isimli küçük bir aile şirketi tarafından merinos koyunlarının yünüyle dokunmuş bir battaniyeye sarılıyor. Şirket 100 yılı aşkın vakittir lüks şallar üretiyor. Üç jenerasyondur de Kraliyet bebekleri bu ailenin özel olarak ürettiği battaniyelerle ısınıyor.

Kraliyet bebeklerinin doğumda sarıldıkları battaniyeleri kadar öteki eşyaları da birer geleneğin eseri.

Örneğin “pusetlerin Rolls Royce’u” olarak bilinen Silver Cross bebek otomobillerinin kullanılması tam bir gelenek. Prens Charles, hatta Kraliçe Elizabeth bile bu pusetlerle gezdirilmiş. Birinci sefer 1877’de üretime başlayan Silver Cross pusetlerinin fiyatları 4000 dolara kadar çıkabiliyor.

Kraliyet anneleri son periyotta bu geleneği terk edip daha çağdaş pusetlere yöneldiler. Örneğin Archie’yi Bugaboo marka bir pusetle gezdiriliyor ve bu otomobilin fiyatı da 1300 doların üzerinde.

Cambridge Düşesi Kate’e gelirsek, o çocuklarının vaftiz merasimleri üzere özel günlerde klasik puseti kullanmayı tercih etti.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)’in paylaştığı bir gönderi

VAFTİZ SUYU ÜRDÜN IRMAĞI’NDAN GELİYOR

Vaftiz merasimi demişken, bebeklerin bu merasimde giydiği giysi de en eski geleneklerden biri. 1841 yılında Kraliçe Victoria’nın en büyük kızı Victoria’nın vaftizi için dikilen özel elbise, kuşaktan nesile aktarılıyor. Beyaz ipekten yapılan ve el emeği dantellerle süslü olan bu elbisenin bir kopyası da 2004 yılında dikildi. 2008 yılından itibaren bu kopya elbise kullanılmaya başladı. George, Charlotte ve Louis kopya elbiseyle vaftiz edildi.

Vaftiz merasimlerini İngiltere Kilisesi’nin en üst seviye din adamı olan Canterbury Başpiskoposu yönetiyor. Şu an bu unvan Justin Welby’e ilişkin.

Kraliyet bebeklerinin vaftiz edildiği su bile diğer. Bebekler için Hz. İsa’nın vaftiz edildiğine inanılan Ürdün Irmağı’ndan su getiriliyor. Kraliçe’nin bütün çocukları ve Prenses Eugenie dışındaki bütün torunları “Lily Font” ismi verilen tıpkı kasenin içinde vaftiz edildi. Bu kase de Kraliçe Victoria vaktinden kalma. Victoria, gümüşten yapılan bu kaseyi 1840 yılında birinci çocuğunun doğumunun akabinde özel siparişle yaptırmıştı. Bebeklerin çok sayıda vaftiz annesi ve babası olması da yaygın bir durum.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

The Royal Family (@theroyalfamily)’in paylaştığı bir gönderi

DOĞAR DOĞMAZ PASAPORTLARI OLUYOR

Bebeklere doğar doğmaz bir pasaport çıkarılıyor lakin seyahat etmeleri için bir yıl kadar bekleniyor. Birinci yaşlarından itibaren bebekler de Kraliyet Ailesi üyesi olmanın sorumluluklarını taşımaya ve ebeveynleriyle birlikte seyahatlere çıkmaya başlıyor. Örneğin George 9 aylıkken Avustralya’ya gitmişti.

Kraliçe’nin yaş günü kutlamaları bebeklerin katılmasına müsaade verilen tek resmi aktiflik. Bebeklerin yaş günleri için portre fotoğrafı yayınlanması da bir gelenek.

16’ncı yüzyılda ortaya çıkan bir öteki gelenek hasebiyle bebekler kız erkek ayırt etmeden hayatlarının birinci birkaç yılı boyunca daima elbise giyiyorlardı. Prens Charles bile 2-3 yaşına kadar elbise giyiyordu. Daha sonra bu gelenek oğlan çocuklarında 8 yaşına kadar yaz kış kısa pantolon, sonrasında uzun pantolon geleneğine dönüştü.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)’in paylaştığı bir gönderi

KİM PRENS, KİM PRENSES?

Kraliyet bebekleri doğar doğmaz bir unvan da almıyor. Bu unvanın kendilerine Kraliçe Elizabeth tarafından verilmesini beklemeleri gerekiyor. Bunun nedeni Kral 5’inci George’un Kraliyet unvanlarına sahip olabilecek aile üyelerinin sayısına bir sınırlama getirmiş olması. Bu kural doğrultusunda Kraliçe’nin oğulları ve kızları, oğullarının torunları ve en büyük oğlunun en büyük oğlu prens (veya prenses) unvanı alabiliyor. Kraliçe’nin kızı Prenses Anne’in çocukları Zara Phillips ve Peter Tindall’un da resmi unvanları yok. Hatta Prens Charles’ın annesinin vefatının akabinde tahta geçerse sonra bu kuralı daha da daraltması bekleniyor.

Harry, Prens Charles’ın ikinci çocuğu olduğundan Archie ve Lilibet Diana otomatik olarak unvan alamıyor. Tıpkı şey William’ın kızı Charlotte için de geçerli aslında ancak o prenses unvanı taşıyor. Bu durumun sebebi Kraliçe Elizabeth’in Charlotte için “sadece birinci çocuk” kuralını kaldırmaya karar vermiş olması. Öteki yandan Kraliçe 2013’te erkek çocuklara ayrıcalık sağlayan bir maddeyi daha değiştirdi. Böylelikle Louis erkek olmasına karşın taht sıralamasında ablası Charlotte’ın önüne geçemedi.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)’in paylaştığı bir gönderi

PRENS OLANA OTOMATİK MÜDAFAA GELİYOR

Kraliçe’nin Charlotte’ın prenses olmasını sağlayan esnekliği Archie için neden göstermediği hala merak konusu. En büyük ihtimal ekonomik sebepler… Kraliyet unvanı olsaydı Archie’yi korumakla vazifeli güvenliklerin maaşları Kraliyet kasasından ödenecekti. 7 gün 24 saat misyon yapacak bir muhafaza timinin maliyetinin 4 milyon dolara kadar çıkabileceği varsayım ediliyor.

Meghan ve Harry şu an güvenlik görevlilerine Prenses Diana’dan kalan mirası kullanarak kendi ceplerinden ödeme yapıyor.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)’in paylaştığı bir gönderi

NİNJA DADI BORRALLO

Harry ve Meghan, Kraliyet misyonlarından çekilip ABD’ye taşındıklarınsa yalnızca güvenlik dayanağını değil birçok diğer avantajı da kaybetti. Bunlardan bir tanesi de Kraliyet bebekleriyle 24 saat ilgilenen yatılı dadılar.

Bu dadılar da rastgele birileri ortasından seçilmiyor elbette. Örneğin William ve Kate’in çocuklarının dadısı Maria Borrallo, Bath kentinde bulunan itibarlı Norland Koleji’nde eğitim görmüş. Borrallo, Kraliyet gelenekleri, savunma şoförlüğü, dövüş sanatları ve çocukları kaçırmaya teşebbüs edecek bireylerden kaçma konusunda uzman sayılıyor. Diana ve Kate’in gelenekten ayrıldığı nokta ise çocukların bir noktada dadıdan alınıp kreşe gönderilmesi oldu.

Londra’da bir çocuk büyütmenin maliyeti ortalama 350.000 dolar olarak hesaplanıyor. Lakin bir Kraliyet bebeği kelam konusu oldu mu bu maliyet 1 milyon dolara kadar çıkabiliyor.

Hürriyet

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
en iyi casino siteleri slot siteleri kocaeli escort bursa escort
hacker sitesi hacker sitesi https://bahismafia.com https://escortium.org fethiye escort https://fethiyemugla.com gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar